Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Razzoli neposlechl přítele Tombu a vyhrál olympijský slalom

Giuliano Razzoli se raduje z vítězství ve slalomu na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

28 2010
Ital Giuliano Razzoli pochází ze stejného regionu Emilia Romagna jako Alberto Tomba, který byl i jeho vzorem, kvůli němuž začal lyžovat. Po dvaadvaceti letech ho dokázal napodobit a vyhrál slalom na olympiádě, stejně jako fenomenální "La Bomba" v Calgary v roce 1988.

Při svém olympijském debutu Razzoli překvapil nejrychlejším časem v úvodním kole a ve druhém náskok udržel.

Pětadvacetiletý lyžař dostal od Tomby, jejichž domy u Boloně dělí padesát kilometrů, hodinu před prvním kolem textovou zprávu. "Jeď první kolo v klidu a zaútoč až ve druhém," stálo v ní. Kamarád ho neposlechl. "Nemohl jsem si pomoci," usmíval se Razzoli.

Vítěz 50 závodů Světového poháru ho nabádal i před druhou jízdou. "Klid, prostě jeď a soustřeď se jen na branky a svou mysl," řekl mu Tomba. "A to přesně udělal," radoval se bývalý italský fenomén.

"Je to skvělé, neuvěřitelné. Mám radost za celou Itálii," křičel Razzoli, jenž pro Itálii vybojoval ve Vancouveru vůbec první zlatou medaili, a oba radostně poskakovali v cíli.

Razzoli dokázal v druhém kole odrazit nápor Chorvata Ivici Kosteliče. Bývalý mistr světa nesl porážku o 16 setin statečně. "Měl jsem tady šanci na dvě medaile a ty mám," připomněl stříbro z kombinace.

Giuliano Razzoli z Itálie se raduje po dojetí své jízdy v olympijském slalomovém závodě mužů.

Giuliano Razzoli z Itálie se raduje po dojetí své jízdy v olympijském slalomu.

Giuliano Razzoli z Itálie při průjezdu slalomářskou brankou na ZOH ve Vancouveru.

Giuliano Razzoli z Itálie na trati olympijského slalomu.

Pro Itálii vyjel Razzoli první sjezdařské zlato od triumfu Deborah Compagnoniové v obřím slalomu v Naganu.

"Dlouho jsem po této medaili toužil a kvůli tomu jsem tvrdě trénoval a dlouhé roky na sobě pracoval. Teď tady stojím a mám zlato na krku. Bomba," radoval se Ital. V cíli skákal do vzduchu s rukama nad hlavou i Tomba.

"Teď už vidím, jaké to je, když se rodiče radují ze svých dětí," přirovnal svůj skoro "otcovský" vztah k Razzolimu. "Je to emotivnější, než když jsem závodil," uvedl.

Do světové špičky se Razzoli dostal v minulé sezoně, na olympiádě v Turíně se ještě pohyboval na slalomové trati jako předjezdec. Teprve letos byl v SP na stupních vítězů a v Záhřebu dokonce vyhrál. Tam ho Tomba, spolukomentátor italské televize, nosil na ramenou.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze