Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recept akrobatky na úspěch: šváb a pijavice

10 2002
Salt Lake City - Australská lyžařka Jacqui Cooperová má prazvláštní metodu, jak se nejlépe připravit na olympiádu: jí sušené šváby a občas si dopřeje lázeň v rybníku plném pijavic. Devětadvacetiletá mistryně světa z roku 1999 v akrobatických skocích prozradila, že tyto recepty jí ordinuje její matka. Když si Cooperová loni v létě zlomila obratel, matka jí proti bolestem zad nařídila pít dvakrát denně sušené šváby, povařené a smíchané se sirupem.

"Museli jsme je vařit na zahradě, protože doma nám pak hrozně páchly záclony. Venku si ale zase stěžovali na hrozný smrad sousedi," popsala proceduru freestylistka.  K jejím dalším tréninkovým metodám patří koupel s pijavicemi. Na jednu takovou si obzvlášť pamatuje. Když se vracela po tréninku domů, našla červa v uchu."Měla jsem pocit, že tam mám vodu, ale nešla ven. Ta pijavice tam musela být pěkně dlouho, protože byla úplně nacucaná krví," zavzpomínala Cooperová. 
 
 ************************************************************
 
* Poprvé od barcelonských her se dostala na obrazovky americké televize NBC při zahájení olympijských her i lotyšská výprava. Od roku 1992 při slavnostním nástupu Lotyše pětkrát v řadě stanice NBC neměla, protože místo nich pokaždé zařadila reklamu. Poté, co si bývalý lotyšský velvyslanec v USA Ojars Kalnins na patřičných místech postěžoval, v Salt Lake City se lotyšští sportovci konečně dostali živě i do televizního vysílání. 
 
* Z pátečního zahájení zimní olympiády si zážitek na celý život odnesla sedmnáctiletá americká krasobruslařka Sasha Cohenová. Když se vedle ní objevil prezident George Bush, využila situace a požádala ho, zda by mohl mobilním telefonem pozdravit její matku. Bush přání mladé závodnice vyplnil a do sluchátka se představil: "Tady je prezident." S matkou Cohenové poté hovořil asi minutu. 
 
* Němečtí novináři spočítali, že při zahajovacím ceremoniálu měli většinou tu čest nést národní vlajku alpští lyžaři: celkem jich bylo sedmadvacet včetně Němky Hilde Gergové. Co do počtu byli na druhém místě běžci na lyžích, těch bylo devět, sáňkařů vlajkonošů bylo šest a biatlonistů o jednoho méně. Českou výpravu přivedl na plochu akrobat Aleš Valenta. 
 
* Mezi sportovními fanoušky převládá názor, že nejvíce medailí v Salt Lake City vybojují domácí Američané. V anketě na oficiální internetové stránce her www.saltlake2002.com zatím hlasovalo přes osm tisíc lidí, z nichž více než 45 procent si myslí, že nejčastěji se na stupních vítězů objeví sportovci USA. Na dalších místech následují Kanada s 15 procenty a Německo se 14. 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze