Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Recept pro short track: Kupte kevlar, nebude průšvih

Rychlobruslařka Kateřina Novotná (mimo záběr) v závodu na krátké dráze postoupila do čtvrtfinále. (13. února 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pro začátek pár drobností, podle kterých byste mohli poznat, o jaký olympijský sport se jedná. Schválně... Boty si Kateřina Novotná nechala vyrobit v Jižní Koreji. Stály 24 tisíc korun a jsou na míru. Dělají se podle speciálního obtisku do zubařského materiálu a vydrží zhruba dva roky. Záleží na tom, jak rychle se vnitřek odírá. Když se noha zpotí, je slušný problém ji z boty po tréninku vyndat.

Nože, jež sama ostří na 40kilovém stroji téměř po každém tréninku, vycházejí na 10 tisíc. To samé kombinéza, která je povinně vyztužená vlákny z kevlaru: "Jsou neproříznutelné. Chrání nás, aby se při pádech kvůli ostrým nožům nestal průšvih."

Helmu pořídíte za tisícovku, na rukavice stačí pár stovek, nijak speciální nejsou. Vlastně omyl. Všimněte si, jak všichni ti bruslaři mají na prstech levé ruky barevné mističky. "To je u nás jeden z mála módních doplňků," říká trenér Jindřich Pařík.

Mističky jsou z keramiky, takže když se v zatáčce prudce nakloníte a opřete se prsty o led, nebrzdí vás to a zároveň hravě udržíte rovnováhu. Pokud to umíte! Už víte, o čem je řeč? Short track se jmenuje ten sport, Novotná v něm dnes bude bojovat o semifinále na nejkratší trati 500 metrů. A pokud postoupí dál, půjde o medaili.

Nudné ježdění dokola? Nikoliv, je to adrenalin

Otrocký překlad krátká dráha se sice v Česku nepoužívá, ale rychlobruslení na krátké dráze to opravdu je. Ovál vytvořený z malých kužílků na hokejovém hřišti měří 111 metrů. Poprvé se short track objevil na olympiádě v Calgary 1988 jako ukázkový sport, od Albertville 1992 se jezdí o pravé medaile.

"Short track je adrenalin, žádné stereotypní ježdění dokola," vyprávěla česká jednička, než před osmi lety z Benátek nad Jizerou odjela na první hry.

Dnes by chtěla Novotná postoupit do finále, v Evropě patří mezi špičku. "Když se nepodaří medaile teď, ještě mám dva pokusy." Dodejme, že na 1 000 a 1 500 metrů, štafety se Češky netýkají.

Na startu stojí čtyři i víc závodníků, jejich dráhy losuje počítač. Když vypálí vpřed, adrenalin stoupá.

I když short track patří mezi bezkontaktní sporty, ke strkanicím dochází, všichni se tlačí kupředu. Po pádech ve 40kilometrové rychlosti se létá do matrací kolem dráhy a rozhodčí pak docela často vylučují.

Anebo můžou naopak poškozenému udělit takzvaný Advance, čili dodatečný postup. Tohle napětí chybí rychlobruslení na dlouhé dráze, ve kterém má Česko zlato díky Martině Sáblíkové.

Shorttrekaři nemají stejné brusle, jsou napevno, neklapají. "Jsou nižší a při každém odrazu ztratí na klapačky 6 až 11 centimetrů," vysvětluje trenér Pařík. Boty na levých bruslích navíc neleží v pravém úhlu, nýbrž v úhlu 92 a 95 stupňů, takže pak lépe sedí v zatáčkách. Jsou vyosené, a když se bruslař naklopí, neměl by botou zadrhnout o led: "Je to alchymie podle mikrometru. Měříme na desetiny milimetru."

Světovou špičkou v short tracku jsou odjakživa Korejci a Číňané. "Nemají hokej, tak jezdí. U nich je obrovský výběr. Kdo nevydrží a při tréninku padá na hubu, odpadává a vystřídá ho další." Amerika s Kanadou Asiaty dohánějí, občas se do hlavních bojů přidá Evropa.

Pokud sázíte, máme pro vás tip z ženských soutěží: Číňanka Wang Men. "Jezdí jako chlap, je to zvíře. Má na to, aby byla čtyřikrát zlatá," tvrdí Pařík.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze