Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Řecko má rekordní olympijskou výpravu

28 2004
Atény - Nejpočetnější výpravu v historii představí na olympijských hrách jejich letošní pořadatelé. Celkem 441 řeckých sportovců bude v srpnu soutěžit na na sportovištích v Aténách a okolí. Téměř polovinu z nominovaných přitom v domácím týmu tvoří ženy. Pro rekordní počet účastníků vypsali funkcionáři i rekordní odměny - za vítězství vyplatí olympijský výbor jednotlivcům 190 tisíc eur.

Prémie jsou pak odstupňovány a oceněno bude i osmé místo.

Největšími hvězdami řeckého týmu budou olympijský vítěz v běhu na 200 metrů Konstantinos Kenteris, stříbrné ze Sydney dvoustovkařka Ekaterini Thanuová, oštěpařka Mirella Manjaniová či vzpěrač Pyrros Dimas, jenž bude útočit na čtvrté olympijské zlato za sebou.

Při slavnostním zahájení her mu navíc připadne čest nést řeckou vlajku.

Dosud nejpočetnější tým Řecko, nejmenší země, která pořádá olympijské hry od roku 1952, kdy sportovní svátek hostilo Finsko, postavilo při prvních novodobých hrách.

V roce 1896 zemi reprezentovalo rovněž v Aténách 240 sportovců.

Před čtyřmi lety v Sydney Řekové získali 13 medailí. Letos se úspěšní sportovci mohou vedle prémií od olympijského výboru těšit i na odměny od hlavního sponzora. Poštovní společnost Elta vypsala za zlato prémii 100 tisíc eur, za stříbro sportovci inkasují polovinu a za bronz 25 tisíc.

V srpnu si hostitelská země odbude olympijskou premiéru v několika týmových sportech. V některých z nich přitom nastoupí jen minimum či vůbec žádní opravdu domácí sportovci. Hojně kritizovaným příkladem jsou družstva pro turnaj v baseballu či softbalu, která jsou složena z Američanů a Kanaďanů řeckého původu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze