Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecko pracuje na bezpečnosti OH 2004

11 2004
Atény - Atény se připravují na nadcházející olympijské hry. Půl roku před jejich vypuknutím jsou podle řeckého ministra veřejného pořádku Jorgose Floridise plány na zajištění bezpečnosti připraveny z více než devadesáti procent. Uvedl to po rozsáhlém cvičení bezpečnostních sil. To se konalo od pátku do neděle a další je na plánu v březnu.

Cvičení nazvané Modrá Odysea pod vedením britských expertů simulovalo chemický útok na železničním nádraží v přístavu Pireus, zajetí rukojmí a zajištění balíčku s radioaktivním materiálem.

Podle Floridise šlo o největší cvičení tohoto typu ve světě, jehož se zúčastnilo téměř 2000 lidí z dvacítky bezpečnostních služeb a státních a zdravotnických organizací.

Sledovala je stovka zahraničních pozorovatelů. Floridis přiznal některé "velmi malé" slabiny zjištěné při tomto cvičení, zvláště pokud jde o spolupráci námořní policie s
pozemními jednotkami a problémy s komunikací.

Další cvičení se bude konat v březnu, po parlamentních volbách. Ministr o něm nechtěl uvést podrobnosti; řekl jen, že bude trvat dvacet dní a že se ho zúčastní američtí policisté.

Jakási generální zkouška zahrnující všechny bezpečnostní složky se bude konat krátce před olympijskými hrami. Zároveň se uskuteční cvičení i na všech místech konání her.

Podle Floridise počítají bezpečnostní plány pro olympijské hry s možností bombového útoku na aténské metro, podobného nedávnému atentátu v metru v Moskvě, při němž zahynulo 39 lidí. Policie zintenzívnila svou přípravu i v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v tureckém Istanbulu, které si vyžádaly desítky obětí.

Řecko hodlá vynaložit na bezpečnostní program přes 650 milionů eur, což je nejvíce v dějinách olympijských her. Bezpečnost má zajišťovat přes 50.000 policistů a vojáků.
Floridis uvedl, že Řecko rozšířilo mezinárodní spolupráci v bezpečnostních otázkách. Řecké síly a protiteroristické policejní složky rozšířily svůj výcvik za pomoci zemí, které mají zvláštní zkušenosti, například Izraele, Spojených států, Francie, Velké Británie, Austrálie či Německa.

Floridis se vrátil s "uspokojivými výsledky" z Washingtonu a Moskvy. Jeho příští cesty povedou do zemí regionu, Albánie, Srbska, Makedonie, Rumunska, Bulharska a Turecka. "Žádáme naše sousedy o spolupráci zpravodajských služeb a o zajištění lepší bezpečnosti na jejich hranicích," řekl Floridis.

Na čtyřicítce míst, kde budou jednotlivé disciplíny olympijských her probíhat, bude rozmístěno 1013 kamer, aby usnadnily dopravu, na kterou bude dohlížet na 3000 policistů.

Vláda požádala nezávislý úřad na ochranu osobních údajů, aby mohla na hlavní aténské ulice rozmístit 293 kamer, které jsou schopny reagovat na zvuk exploze nebo na střelbu.

Řecku dále hrozí nedostatek krve a proto zahájilo kampaň, která má za cíl získat před olympijskými hrami přibližně 50 tisíc dárců. Odebrané jednotky krve by měly pokrýt předpokládanou zvýšenou spotřebu.
 
Ročně se v Řecku spotřebuje v průměru 615 tisíc jednotek vzácné tekutiny. Státní komise pro dárcovství krve očekává, že pořádání sportovních svátků zvýší její spotřebu asi o 92 tisíc.

To by mělo pokrýt 45 až 50 tisíc dárců, kteří by přišli na odběr jednou nebo dvakrát.
Řecko dalo přednost domácí kampani před možností koupit krev ze zahraničí.

Autoři: ,


Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...Najdete na iDNES.cz