Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecký premiér letí za Bushem

14 2004
Atény, Praha - Panika narůstá. Výbuchy otřásly nočními Aténami. Hrozí i v průběhu olympijských her? Uprostřed čtvrteční noci explodovaly na přímořském předměstí Voula dvě propanbutanové bomby. Poškodily budovu banky Alpha. Nikdo nebyl zraněn. Nikdo se k útoku nepřihlásil. Ale to nebylo vše.

Dva pytle, obsahující podobně upravené plynové kanystry, byly nalezeny u pobočky britské banky HSBC. A minulý týden, přesně 100 dnů před zahájením her, zasáhly tři výbuchy aténskou policejní stanici.

Tento útok zná pachatele. Ve čtvrtek se k němu v týdeníku To Pontiky přihlásila levicová skupina s názvem Revoluční boj. Protestuje tak prý proti masivním bezpečnostním opatřením během olympiády.

"Řecko se změnilo v pevnost. Zapojení NATO a aktivity zahraničních tajných služeb ukazují na to, že olympiáda není svátek, ale válka," vzkázala organizace. Aténští kriminalisté tvrdí: Jde o běžné akce řeckých anarchistů. Ovšem strach narůstá.

Peníze tečou proudem. Organizační výbor her opět navýšil částku určenou na bezpečnostní opatření. Z 800 milionů se vyšplhala až na 1,2 miliardy dolarů, to je 38,5 miliardy korun.

Od středy probíhá i čtyřdenní cvičení Olympic Guardian II za účasti šéfů aténské bezpečnosti, expertů z USA a poradců z dalších šesti zemí.

Při hrách půjde do akce 70 tisíc bezpečnostních pracovníků. Z nich 37 tisíc už dnes zná detailně své úkoly. Sportovce i hosty budou hlídat tisíce skrytých kamer. Jejich instalace se však zpožďuje, tak jako stavby sportovišť.

Největší obavy panují ve Spojených státech. Proto odletí řecký premiér Costas Caramanlis na mimořádnou návštěvu do Washingtonu.

V Bílém domě se 20. května sejde s Georgem Bushem, proberou otázky ochrany amerických sportovců v Aténách.

Olympijský výbor USA již doporučil svým reprezentantům, aby se v srpnu v Aténách zdrželi nepřiměřených oslav vítězství. Za současné politické situace by jimi mohli posílit protiamerické nálady.

"Zaměříme se na korektní jednání. Emoce musí být přiměřené," řekl agentuře Reuters mluvčí výpravy Darryl Siebel. Kritizoval například bouřlivé veselí kvarteta sprinterů po triumfu ve štafetě v Sydney 2000.

"Atmosféra v Aténách bude značně napjatá. Neočekávám, že bychom byli nejpopulárnější dámou na plese," podotkl Bill Martin, prezident Olympijského výboru USA, pro deník New York Times.

Na poplach bije rovněž australská vláda. Ministerstvo zahraničních věcí žádá turisty: "Zvažte v létě své cesty do řecké metropole."

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz