Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Řecký tisk kritizuje organizátory her

11 2003
Atény - Špatná doprava, nedostatečná bezpečnost, nezajištěná hygiena. Tyto chyby při přípravě olympijských her v Aténách kritizuje řecký tisk. Tamní média doplňují útok poukázáním na potíže s větrem na juniorském světovém šampionátu veslařů. Tisku navíc neunikl ani spor premiéra Kostase Simitise a šéfky organizačního výboru Gianny Angelopulosové.

Vláda a pořadatelé se totiž vzájemně obviňují ze zodpovědnosti za chyby během testovacích soutěží.

"Chyby se objevily v plánování sportovních disciplín, v pohostinství i mezi dobrovolníky. Nefungovalo ani komunikační a krizové řízení," uvedli redaktoři prestižního deníku Eleftherotypia.
 
Podle něj si 24 procent dobrovolníků rozmyslelo pomoc při olympiádě poté, co se nemohli veřejnou dopravou dostat do Schinias, dějiště veslařských soutěží. Problémy s dopravou přitom měli i sami veslaři - Korejci a Ukrajinci strávili hodiny v autobusu, jehož řidič nebyl schopen najít cestu z aténského letiště do hotelu v blízkosti kanálu.

Další deníky upozorňují na bezpečnostní problémy způsobené skutečností, že někteří úředníci neuměli ovládat technologicky složitá zařízení na osobní prohlídky a vzájemnou komunikaci.

Nedostatky se také objevily v hotelu německé veslařské reprezentace, jejíž členové se v něm zřejmě nakazili salmonelou a museli z dějiště šampionátu ještě před začátkem závodů odjet.

Vládní úředníci v tomtéž hotelu měsíc před konáním závodů odhalili třináct prohřešků proti hygienickým normám. K průběhu příprav se vyjádřil i šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Podle něj je nutný především jednotný postoj všech zainteresovaných skupin.

"Apeluji na Řeky, aby se postavili za organizátory. Vládní strany, opozice i aténský magistrát musejí podporovat olympijské hry," řekl předseda MOV. Toho neznepokojily ani problémy kolem veslařského kanálu v Schinias, kde se kvůli silnému větru nakonec závody juniorského šampionátu konaly pouze na kilometrové trati.

"Počasí se náhodně mění. Nemyslím si, že by to mělo být zlé znamení toho, že se bude podobná situace za rok opakovat," odmítl Rogge spekulace o přeložení olympijských soutěží veslařů a rychlostních kanoistů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze