Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řečtí pozemkáři nemají olympiádu jistou!

17 2004
Atény - Zatímco v drtivé většině kolektivních sportů zastoupených v programu srpnových olympijských her v Aténách má domácí Řecko automaticky jisté zastoupení, v pozemním hokeji toto tradiční pravidlo neplatí. Rozhodla o tom Mezinárodní federace pozemního hokeje. Svůj krok odůvodnila tím, že oba řecké výběry patří k naprostým outsiderům.

Pokud si chtějí řečtí pozemkáři i jejich ženské kolegyně v Aténách zahrát, musejí se protlouci kvalifikací... "Je to hanebné a naprosto to odporuje olympijskému mottu," zlobil se indický kouč výběru řeckých pozemkářů Cedric D Souza.

"V minulosti mohly hrát na olympiádě týmy se stejně nízkou úrovní jako například Spojené státy nebo Mexiko a také pouze proto, že byly pořadateli her. A když mohou Řekové startovat bez kvalifikace v takových sportech jako je badminton nebo softbal, proč ne v pozemním hokeji?" argumentoval.

Skutečností ovšem je, že řeckým pozemkářům patří ve světovém žebříčku 50. pozice ze 69 zemí, jejich kolegyně jsou z 55 států na sedmačtyřicátém místě.

V Souzově výběru jsou hráči z Německa, Francie, Rakouska, Nizozemska i Austrálie, ale výsledky jsou přes devět měsíců trvající intenzivní Souzovo úsilí zatím bídné.

Před týdnem na jednom z přípravných turnajů prohráli Řekové dvakrát 0:5 s Belgií, 0:7 pak s Velkou Británií a Španělskem. Ještě před rokem je však porazil 16:0 i klubový celek z Nizozemska.

"Jak to asi může dopadnout, když se potkáme s patnáctým státem světového žebříčku?" otázal se Souza sarkasticky před nadcházejícími třemi kvalifikačními zápasy s Kanadou, které se uskuteční od středy do soboty v Madridu.

Pokud z minisérie vyjdou lépe zámořští pozemkáři, Řekové na olympijských hrách startovat nebudou a v následující olympijské kvalifikaci (od 2. do 13. března) se tucet mužstev utká o sedm účastnických míst.

V případě úspěchu hostitelů OH, by se ve španělské metropoli hrálo jen o šest pozic.

Řecké pozemkářky změří síly stejným systémem s Ruskami od 11. do 14. března v Aucklandu na Novém Zélandu bezprostředně před olympijskou kvalifikací žen.

Pokud by Řekyně uspěly, půjde následně u protinožců jen o čtyři letenky do Atén, v opačném případě může doufat ve start na OH ještě pět zemí.  Olympijského turnaje se zúčastní dvanáct mužských a deset ženských výběrů. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze