Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Referendum o olympiádě? Jen v krajním případě

19 2007
Praha - Zuby nehty se brání pražský primátor Pavel Bém představě referenda kvůli letním olympijským hrám v roce 2016 nebo 2020. Přesto je ochoten ustoupit – pokud bude sílit názor české veřejnosti, že referendum chce. "Až se v roce 2008 nebo 2009 staneme městem kandidátským, nevylučuji, že se nakonec k referendu odhodláme," připustil včera Bém v televizním pořadu Otázky Václava Moravce.

Přesto Bém trvá na tom, že by byl ochoten svolit k referendu celorepublikovému, nikoliv jen ryze pražskému. "Nebude to olympiáda pražská, do her se zapojí celá země," zopakoval MF DNES svůj argument Bém.

SOUTĚŽ: Navrhněte maskota olympiády

I když primátor neshodil referendum úplně pod stůl, z takového projevu přímé demokracie žádnou radost nemá. "Ani Mezinárodní olympijský výbor nám referendum nedoporučuje. V historii se dvakrát konalo všelidové hlasování a v obou případech skončilo špatně," vysvětlil svou nechuť Bém.

Ten bude ještě těsně před odjezdem na výpravu do Himálaje přítomen v zastupitelstvu schvalování záměru olympijských her. Stane se tak ve čtvrtek.

Výsledek hlasování je možné předvídat z průzkumu, který mezi pražskými zastupiteli dělala na počátku února MF DNES. Tehdy se 45 politiků ze sedmdesáti vyslovilo pro olympiádu.

Pro největší sportovní svátek jsou i blízcí Bémovi spolupracovníci – jeho náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED) a radní Petr Štěpánek (Strana zelených). "Myšlenku olympiády nezatracuji, ale pořádat ji teď je předčasné. Nejsme na ni připraveni," tvrdí Štěpánek, příznivec pražského referenda.

Spíš než referenda je primátor zastánce přísunu informací. "Konference, semináře a přednášky, tím se budeme snažit veřejnost přesvědčit. A rád bych, aby nám pomohli i slavní světoví sportovci," nadhodil Bém.

O kom konkrétně uvažuje, však říct nechtěl. "To je předčasné," mlžil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze