Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řehula na kole a na lodi

13 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Tisíce turistů proudí v krásném slunečném dopoledni směrem k budově Opery, aby se pokochali výhledem na jedno z nejkrásnějších míst Sydney. Opačným směrem se nekonečným pěším lidským hadem prodírá urostlý muž na kole. V ruce další dvě kola náhradní, na hlavě cyklistickou přilbu, oblečen v barvách české olympijské reprezentace. U jednoho z nástupišť na zdejší mořskou lodní dopravu na Circular Quay krátce posvačí, popojede o stanoviště dál a velkou přepravní "ferry" dopluje až do Manly. Tam má totiž český triatlonový reprezentant Jan Řehula dočasný olympijský domov.

K navození optimální pohody před startem sobotního ženského a nedělního mužského závodu dělá pro české reprezentační kvarteto jeho realizační tým opravdu vše. Aby se mohli v klidu soustředit na vrchol sezóny a možná i kariéry, přestěhovali se uprostřed týdne Renata Berková, Martin Krňávek a Filip Ospalý z útulné olympijské vesničky do přece jen klidnějšího hotelu nedaleko od Opery.

A Jan Řehula, který se v dějišti nadcházející olympiády již pár sezón dlouhodobě připravuje individuálně, zůstává celou dobu v již zmíněném pronajetém domku v přístavní čtvrti Manly.

Na dnešní poslední mořský plavecký trénink tak přijel k Opeře lodí a s kolem pouze na skok, probral další program s reprezentačním trenérem Martinem Dvořákem a zase odplul. Řehula zde již několik závodů absolvoval a trať má i z četných tréninků řádně osahanou. Navíc i přes dnešní velmi teplé a téměř bezvětrné počasí je voda i nadále chladná, takže hojný počet trénujících triatletů z celého světa absolvoval trať v zátoce na břehu Botanické zahrady výhradně v neoprenech.

Sportem a olympiádou nezasažení turisté tak byli dnes na pár hodin zcela konsternováni. Namísto plánované procházky podél Opery, fotky s Harbour Bridgem v zádech a romantického krmení racků narazili na zátarasy, silnici obloženou modrým umělým povrchem na pohodlné vyběhnutí z cyklistického depa a podivné černé postavy, lezoucí z vody v místech, kde by až dosud čekali maximálně žraloky.... 

Rychlý výběh z vody do depa si vyzkoušeli téměř všichni, sundání neoprénu a výjezd na kole už jen pár závodníků, společným rysem většiny vynořených pak byla chvilková husí kůže po odložení neoprénu. Vždyť v Sydney je jaro a na koupaní to zatím opravdu není!

Generálka na víkendovou olympijskou triatlonovou premiéru skončila po necelých dvou hodinách. Trpělivější turisté se tak mohli konečně nafotit i z druhé strany Opery a závodníci rychle pospíchali pod sladkou sprchu. Jan Řehula se tou dobou již blížil ke břehům Manly, zbytek týmu naskočil do přistavené osmimístné vínové Toyoty  zvenku označené nápisem Czech olympic triatlon team a šofér Filip Ospalý nabral hotelový kurs.

Triatlonisté trénují v Sydney

Český triatlonista Jan Řehula u Opery v Sydney

Český triatlonista Jan Řehula při tréninku v Sydney

Triatlonisté u moře

Autor:


Témata: Loď, Martin Dvořák

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz