Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reichel se chystá na poslední turnaj

16 2002
Toronto, Praha - Zlatem, nebo průšvihem? Jak se hokejista Robert Reichel rozloučí s reprezentací? To se teprve uvidí. Zdá se však, že ta chvíle nastane nečekaně brzy. Nejspíš už za pět týdnů v Salt Lake City. "Olympiáda je pro mě poslední akce s nároďákem," tvrdí třicetiletý centr. Pro někoho možná bručoun, ve skutečnosti duše zlaté generace přelomu tisíciletí. "Myslím, že nás skončí víc. Pak přijde řada na mladší."

Smlouvu s Torontem má až do jara 2004, nicméně v Salt Lake City pravděpodobně zamává jedinečné kariéře v národním mužstvu. Jako kapitán ho třikrát dovedl k titulu mistra světa. Precizní penaltou v semifinále s Kanadou pomohl k triumfu na olympiádě v Naganu.

Ježatý účes a přezdívku Alby zná snad každý fanoušek. Na závěrečném vystoupení v reprezentaci Reichlovi hodně záleží. Tu naléhavost cítí: naposledy! Olympiáda jej motivovala k letní kulturistické dřině na vylepšení postavy.

Teď se ještě soustředí na nejbližší utkání v NHL, avšak základní předpoklad pro úspěch v Salt Lake City má hned na jazyku: "Musíme se dát dohromady, aby to nedopadlo jako na Světovém poháru!" Ten krach ho pořád straší v paměti. Nevyhne se obavám. Bude chybět bojovník Straka i původně jmenovaný kapitán a vůdce Svoboda.

Také ostatní české hvězdy v NHL zápolí se zraněními a poklesem formy. Třeba Reichlův kamarád Martin Ručinský si po přestupu z Montrealu do Dallasu těžko zvyká. "S Rúčou si voláme, učí ho divný systém, s jakým se nikdy nesetkal," tvrdí Reichel.

Ale přece nalezl jednu dobrou zprávu: "U nás se daří Tomášovi Kaberlemu. Je to náš nejlepší bek. Suverénní, umí podržet puk."

Sám Reichel se v džungli bodyčeků drží při dobrém zdraví. Jen jednou, po faulu Švéda Arvedssona, nedokončil listopadové střetnutí s Ottawou. "Boural jsem do tyčky," řekne bez vzrušení. "Ale otřes mozku to nebyl, příště jsem zase hrál."

Neurazil se, když ho kouč Quinn proti Nashvillu pustil na led na pouhých jedenáct minut, poté co počátkem ledna rozhodl ontarijské derby s Ottawou. "Máme čtyři vyrovnané lajny. Naposledy jsem zase hrál dvacet minut. Moc tomu nerozumím," říká. "Není to jednoduché, ale snáším to docela v klidu."

Pat Quinn proslul v zámoří jako nekomunikativní trenér. Proto se Reichel nejspíš vysvětlení nedočká. Po 46 zápasech má tedy jen 28 bodů (10+18). Přesto by se na olympiádě měl představit v obvyklé formě.

"Léta jsem proti Robertovi nastupoval v mezinárodních utkáních a vím, že je to dominantní hráč," řekl torontský kapitán Mats Sundin listu Toronto Sun. "Je to jen otázka času, kdy tady bude klíčovou postavou."

Reichel hokejové stránky v novinách nečte. Jen by se zbytečně rozčiloval. Přesto vnímá, jak Kanada olympiádou žije. "Pořád se utvrzují, že jsou nejlepší," řekne.

Nabubřelost ho dráždí a žene vpřed. Jeho touha po vítězstvích na mistrovství světa se asi nasytila. Na rozlučku v Salt Lake City jí však ještě zbylo dost.

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...Najdete na iDNES.cz