Řekové se vysmívají kritikům: hry jsou připravené

11 2004
Atény - "Věděl jsem, že to na poslední chvíli stihneme. Děláme to tak vždycky," uvedl majitel aténské restaurace Argyris Sakarikos. Vyjádřil tak pocit, který teď většina Řeků prožívá. "Sice jen tak, tak, ale připravit olympijské hry jsme stihli!" Řekové si teď vychutnávají zadostiučinění. Práce organizátorů totiž byly velmi často kritizované a stále se pochybovalo, zda se stihnou.

Národní hrdost Řeků tak podle ní po nedávném vítězství na fotbalovém mistrovství Evropy ještě povyrostla.

Negativní komentáře zahraničního tisku, obzvláště pak anglosaského, který poukazoval na zpoždění v přípravách her, je totiž pěkně popudily. A tak si nyní vychutnávají svou "odvetu".

Řecký tisk obšírně rozebírá slova prezidenta Konstantina Stefanopulose při zahájení zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Stefanopulos prohlásil, že jej roztrpčily ironické a nepřející komentáře těch, kteří předvídali neúspěch v organizaci her a "předem z toho měli radost".

Podle deníku Ethos se prezident vyjádřil jménem všech Řeků a odpověděl všem, kteří osočovali Řecko z neschopnosti a pomalosti. Deník Kathimerini zase poznamenal, že prezident "zasáhl nepřející komentátory".

Předsedkyně organizačního výboru Gianna Angelopulosová-Daskalakiová ještě sice odmítá bouřlivě slavit vítězství, spokojeností se ale netají. Řekové jsou hrdí, že mohou ukázat svou zemi a napsat novou kapitolu své historie, řekla.

Řecký premiér Kostas Karamanlis v pondělním televizním projevu prohlásil, že pořádání olympiády, která začne v pátek a potrvá do 29. srpna, je  "záležitostí celého národa", na níž se mají podílet všichni, aby vyslali do světa obrázek hrdého Řecka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz