Řekům se nelíbí olympijské medaile

21 2000
S y d n e y - Velké znepokojení v řadách řeckých usedlíků v Austrálii vyvolala podoba medailí, které se budou udělovat sportovcům při olympijských hrách v Sydney. Na líci je totiž vyobrazeno římské koloseum, což se Řekům, v jejichž vlasti byla tradice antických olympijských her založena, nelíbí. "Je to velké ignoranství," napsal řecký list O Kosmos vycházející v Austrálii.

"Koloseum je symbolem krve. Nemá to nic společného s olympijskými ideály míru a bratrství," naráží editor listu George Hadjivassilis na skutečnost, že římská kolosea byla stánkem, kde gladiátoři bojovali na život a na smrt. Řekové žijící v Austrálii zároveň vyzvali pořadatele příští olympiády v Aténách, aby se podobná chyb již neopakovala. "Uvědomujeme si, že je dost pozdě, aby se současné meadile ještě změnily. A stálo by to také dost peněz. Ovšem takové chyby se již nesmí opakovat."

Organizační výbor her v Sydney se brání tím, že MOV zakázal designérům zvěčnit na olympijské medaili operu v Sydney a místo toho jim nařídil siluetu kolosea. To se objevilo na medailích už v roce 1928 a pocházelo z dílny italského sochaře Guiseppe Cassioliho. Navíc prý nemělo jít přímo o římské koloseum, nýbrž obecně o koloseum. Ovšem Wojciech Pietranik, který vytvořil předlohu pro medaile letošních her, přiznal, že jemu byla vzorem právě stavba v Římě.

"Jen proto, že někdo udělal v roce 1928 chybu a Řekům to bylo jedno či to ignorovali, neznamená, že se to bude stále opakovat," řekl ještě Hadjivassilis.

Kontroverzní silueta kolosea na zlaté olympijské medaili

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz