Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekům se nelíbí olympijské medaile

21 2000
S y d n e y - Velké znepokojení v řadách řeckých usedlíků v Austrálii vyvolala podoba medailí, které se budou udělovat sportovcům při olympijských hrách v Sydney. Na líci je totiž vyobrazeno římské koloseum, což se Řekům, v jejichž vlasti byla tradice antických olympijských her založena, nelíbí. "Je to velké ignoranství," napsal řecký list O Kosmos vycházející v Austrálii.

"Koloseum je symbolem krve. Nemá to nic společného s olympijskými ideály míru a bratrství," naráží editor listu George Hadjivassilis na skutečnost, že římská kolosea byla stánkem, kde gladiátoři bojovali na život a na smrt. Řekové žijící v Austrálii zároveň vyzvali pořadatele příští olympiády v Aténách, aby se podobná chyb již neopakovala. "Uvědomujeme si, že je dost pozdě, aby se současné meadile ještě změnily. A stálo by to také dost peněz. Ovšem takové chyby se již nesmí opakovat."

Organizační výbor her v Sydney se brání tím, že MOV zakázal designérům zvěčnit na olympijské medaili operu v Sydney a místo toho jim nařídil siluetu kolosea. To se objevilo na medailích už v roce 1928 a pocházelo z dílny italského sochaře Guiseppe Cassioliho. Navíc prý nemělo jít přímo o římské koloseum, nýbrž obecně o koloseum. Ovšem Wojciech Pietranik, který vytvořil předlohu pro medaile letošních her, přiznal, že jemu byla vzorem právě stavba v Římě.

"Jen proto, že někdo udělal v roce 1928 chybu a Řekům to bylo jedno či to ignorovali, neznamená, že se to bude stále opakovat," řekl ještě Hadjivassilis.

Kontroverzní silueta kolosea na zlaté olympijské medaili

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz