Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reprezentantky byly v Aténách spokojené

7 2004
Praha - České basketbalistky absolvovaly o víkendu přípravný turnaj, který se konal přímo v dějišti olympijských her. Z Atén se vrátily spokojené, protože se po třech vítězstvích mohly radovat z celkového triumfu. Reprezentantky také poznaly halu Helliniko Indoor, zázemí, atmosféru a v příadě domácího týmu i jednoho z účastníků her.

Po herní a výsledkové stránce se výprava vrátila spokojená, zato v pocitech z organizace převládly rozpaky.  "Zaplaťpánbůh, že jsme tam byli," ulevil si Lubor Blažek, asistent trenéra Jana Bobrovského.

Zkušenost s atmosférou a organizačními opatřeními, s kterými se basketbalistky setkávaly na každém kroku, podle něj byla k nezaplacení. "Týmy v tomto směru neznalé a nepřipravené to může přivést do velkých rozpaků," řekl Blažek.

Zatímco pro hráčky byl turnaj předolympijským testem, pro pořadatele byl ostrou generálkou na gigantickou akci. Každý pohyb skupiny i jednotlivce byl podle Blažkových slov přísně řízen, veškeré úkony počínaje vstupem do šatny až po vyklizení lavičky po utkání byly na minutu načasovány.

Řekové místy časový limit dokonce odpočítávali na prstech. Nepostradatelný byl i policejní dozor. "Byly kolem nás desítky, stovky pořadatelů. Krok jsme bez nich neudělali a ani nemohli," líčil Blažek. "Byla to těžce nabytá zkušenost," uznal vzápětí.

Dva dny se tým cítil někdy až obtěžován, nakonec ale byl schopen opatření přijmout. "Byli jsme označeni za nejméně disciplinovaný nebo problémový tým," pousmál se nad skutečností, že hráčky i trenéři si na snahu pořadatelů o preciznost jen pomalu zvykali.

"Ale chápu, že si to pořadatelé chtěli zkusit," nevyčítal nic řeckým organizátorům.

Hala Helleniko pro 15 000 diváků prošla u týmu bez výhrad. "Příjemná, pěkná, velká, s bohatým zázemím. Bezvadná," vykreslil Blažek arénu, ve které se však stále ještě jako na řadě dalších sportovišť ještě pracuje. "Oni to ale zvládnou," dodal s důvěrou.

Aréna vicemistryním Evropy seděla i po výsledkové stránce. V Řecku si basketbalistky poradily postupně se Srbskem a Černou Horou, Slovenskem a na závěr i v souboji neporažených týmů s domácím Řeckem.

Herně se ale tým ještě hledal, však také nastoupil do turnaje rovnou z kondiční přípravy.  "Soupeři neměli odpovídající úroveň a prakticky tři čtvrtiny z každého zápasu proti nám hráli zónovou obranu," vrátil se Blažek k přípravným zápasům.

"Byli jsme první vítězové prvního oficiálního utkání. Příjemná pozornost přišla v neděli, kdy nám zahráli hymnu na počest vítězů turnaje," vyzdvihl nejsvětlejší okamžiky návštěvy Atén.

Družstvo čeká po návratu dvoutýdenní regenerace, pak bude jeho azylem na týden Špindlerův Mlýn. Začátkem července odletí basketbalistky na další přípravný turnaj do Číny.

Autoři: ,


Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz