1 750 000 korun za zlato z Ria. Český olympijský výbor zvyšuje odměny

Zlatí medailisté z Londýna (zprava Barbora Špotáková, Jaroslav Kulhavý a David Svoboda) by v Riu za stejný úspěch dostali vyšší prémie. | foto:  Michal Šula, MAFRA

28 2016
Milion a tři čtvrtě za zlato, 875 tisíc za stříbro a 525 tisíc za bronz. Takové sumy čekají na olympioniky, kteří získají individuální cenné kovy na hrách v Riu - rozhodlo o tom plénum Českého olympijského výboru, když ve čtvrtek schválilo nárůst medailových prémií. Částka za zlato se mění po třech olympiádách.

Pokud bude česká výprava v Riu stejně úspěšná jako naposledy v Londýně, musel by Český olympijský výbor být zase o něco štědřejší.

V Londýně - a zároveň na následujících zimních hrách v Soči 2014 - ještě platilo, že za olympijské zlato dostanou sportovci 1,5 milionu korun, za stříbro 750 tisíc a za bronz 450 tisíc; suma za zlato byla stejná už ve Vancouveru 2010, jen za zbylé dva cenné kovy se vyplácelo o 50 tisíc méně.

Pro Rio se však částky pro jednotlivce zvyšují.

A to následovně: 1 750 000 korun za zlato, 875 tisíc za stříbro a 525 tisíc za bronz. Sumy se odvíjejí od koeficientu, kdy se za stříbrnou medaili platí 50 procent z částky pro zlato a za bronzovou medaili 30 procent.

Nové bonusy za neindividuální medaile

Reálně v českém případě připadají z vícečlenných družstev v úvahu na zisk medaile v podstatě pouze dvojice či čtveřice.

Dvojice (např. tenisové čtyřhry): zlato 2 350 000, stříbro 1 175 000, bronz 705 000.

Čtveřice (např. kanoistika K4): zlato 3 500 000, stříbro 1 750 000, bronz 1 050 000.

Při zisku 4 zlatých, 3 stříbrných a 3 bronzových, což se české výpravě k nadšení fanoušků povedlo na londýnské olympiádě, by tak vznikl více než jedenapůlmilionový rozdíl (záleží však ještě na tom, zda by byly všechny medaile individuální - viz box).

Jakkoli navýšení odměn znamená vyšší výdaje, v tomto případě nejsou pro ČOV nepříjemné. „Za posledních osm let se naše ekonomika kvůli inflaci a růstu cen změnila a zvýšení odměn by tyto změny mělo vyrovnat,“ uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a vedoucí české výpravy v Riu. V Pekingu 2008 byl za zlato rovný milion. „Chceme odměnit medailisty nejen za jejich sportovní úsilí, ale i za propagaci, kterou jejich úspěch přinese celé České republice.“

Doktor v úterý řekl, že celý rozpočet pro Rio by se mohl přiblížit až k 60 milionům korun - včetně odměn. To už věděl, že se prémie budou navyšovat, jen čekal na oficiální potvrzení od pléna ČOV.

Letní olympiáda vypukne v Riu už za 99 dní...

To plán schválilo ve čtvrtek; symbolicky v budově České národní banky.

Česká výprava patří ohledně prémií pro olympioniky tradičně mezi štědřejší. Jen pro srovnání: výši bonusů pro Rio zveřejnily třeba dva velké evropské národy a jakkoli jde o výrazně bohatší země, medailisté si přijdou na méně.

U Německa činí zlatý bonus 20 tisíc eur (zhruba 540 tisíc korun), u podstatně štědřejší Francie jde o 50 tisíc eur (zhruba 1 350 000 korun).

Mimochodem, v Londýně měli slíbenou nejvyšší sumu zástupci Singapuru: kdyby se někdo ze sportovců reprezentujících bohatý městský stát v jihovýchodní Asii stal olympijským vítězem či vítězkou, inkasoval by v přepočtu 16,5 milionu korun. Singapurská výprava ovšem získala „jen“ dva bronzy.

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Najdete na iDNES.cz