Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za dva týdny jsem viděl jednu igelitku, říká český veslař o vodě v Riu

Zátoka Guanabara v Riu, místo pro jachtařské olympijské závody. | foto: Reuters

25 2015
Nejen jachtaři v obávané zátoce Guanabara už za sebou mají své předolympijské testy. V Riu se na juniorském mistrovství světa předvedli i veslaři, aby otestovali zbrusu nový kanál. A jejich dojmy? Spíš než kvalita vody může hrát roli nižší hloubka. Další podnět přidávají společně s jachtaři - jakmile začne hodně pršet, vše se výrazně zhorší.

Voda jako jedno z hlavních témat olympiády? V brazilském Riu tomu tak rok před startem her je. Hlavně kvůli zprávám o zápachu, špíně a nebezpečných bakteriích v místních vodách - to se týká především zátoky Guanabara pro jachtaře, obavy však panovaly i ohledně laguny Rodrigo de Freitas, dějiště veslařských závodů.

Své dojmy mohou sdělovat už i Češi. V Riu se jako olympijský test konalo juniorské mistrovství světa. „Na vodě jsme jezdili čtrnáct dní a za celou tu dobu jsem viděl pouze jeden odpadek, igelitovou tašku, která mohla přiletět odkudkoliv,“ řekl pro olympic.cz český reprezentant Miroslav Jech.

Pokud se od Ria čekají hry plné kontrastů, Jechovy zkušenosti to potvrzují. „Že je voda nepitná, asi pravda je. Ale myslím si, že pro zvířata a ostatní život je naprosto nezávadná. Tolik ptactva jsem kolem vody ještě nikdy neviděl, ryb byla taky spousta a řas, které by tam teda zrovna být nemusely, bylo až dost,“ řekl.

Zátoka Guanabara v Riu, místo pro jachtařské olympijské závody.

Zátoka Guanabara v Riu, místo pro jachtařské olympijské závody.

Rovněž výprava Nového Zélandu, tradiční veslařské velmoci, si nestěžovala. „Měli jsme v Riu 22 sportovců a tři trenéry a nezažili jsme žádný problém, žádné onemocnění,“ uvedl manažer výpravy Alan Cotter.

Zdá se, že zvěsti o nebezpečných podmínkách lze rozptýtit kombinací obezřetnosti a zdravého rozumu. „Je to jednoduché: nebrat si s sebou pití na vodu, ale napít se až v cíli z balené lahve. Dodržovat obecná hygienická pravidla. Dávat si v hotelu pozor na jídlo a třeba nejíst ze sálatového bufetu, když nevíte, čím byla zelenina omyta,“ líčí Cotter.

Veslaři tak mají spíš jiné starosti, na něž dopředu upozorňoval i šéf české olympijské mise Martin Doktor. „Na startu může být potíž s hloubkou. Nicméně ta se postupně zvyšuje a neviděl bych to jako velký problém,“ řekl Vít Kučera, ústřední trenér mládeže na veslařském svazu.

Voda a Rio, to bude ovšem i přes celkem pozitivní dílčí zprávy rozhodně pořád téma. A to z jednoduchého důvodu. „Zrovna je suché období, 30 stupňů, sluníčko, skoro nepršelo,“ líčí Martin Doktor své aktuální dojmy z inspekce v Riu: „Zato když jsme tam byli loni, pršelo, stoky vytékaly do veslařského jezera a smrdělo to tam hodně.“

Totéž pak může nastat i u jachtařů v zátoce Guanabara.

„Díky suchému počasí v posledních týdnech se nám osobně zdála voda během závodu lepší než v prvních dnech tréninku. Asi bude nejvíce záležet na počasí,“ souhlasí Jakub Kozelský, manžel a trenér české reprezentantky Veroniky Kozelské-Fenclové: „Pokud bude sucho, bude to akceptovatelné. Pokud přijdou intenzivní deště, tak to bude grandiózní průs...“

Od 5. srpna 2016 si tak v Brazílii budou přát dobré počasí nejen kvůli většímu pohodlí pro diváky. Slunce a sucho pomůže i u případných potíží s vodou.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...Najdete na iDNES.cz