Ani byty po hvězdách netáhnou. Rio varuje znovu a znovu

Momentka z olympijské vesnice sportovců v Riu de Janeiro. | foto: AP

20 2017
Sousedství je to solidní, na poměry megapole u Atlantiku i celkem bezpečné. K modravému oceánu není daleko, před rokem sem konečně protáhli linku metra – a taky je tu nemalý bonus, že když budete mít kliku, dostanete třeba apartmán po Usainu Boltovi. Ani to ovšem neláká.

Osud olympijské vesnice proměněné na luxusní byty je další výstrahou z Rio de Janeira. Místní reportér agentury AP na svůj Twitter nahrál tři videa, která jen ilustrují postolympijskou bídu. Na dvou je liduprostý olympijský park a na posledním záběry mezi opuštěné budovy, v nichž pobývali Bolt a spol.

„Nekonečná prázdnota. Spuštěné rolety. 3 600 apartmánů, podle zpráv prodáno jen 7 procent,“ píše Stephen Wade. Jiná zpráva AP hovoří o „méně než deseti procentech“, ale na přesné sumě tak nezáleží; pohled na město duchů naznačuje, jak málo z bytů našlo kupce. Jejich cena měla činit zhruba 700 tisíc dolarů, tedy necelých 16 milionů korun dle aktuálního kurzu a ještě nedávno v korunách mnohem více.

Podporují to další stopy. Před dvanácti měsíci se město pod dohledem obřího Ježíše Krista chystalo na velkolepé hry, rok po olympiádě musejí obyvatelé nekřesťansky klít. I satelitní snímky ukazují prázdnotu, světovými agenturami prošly fotografie vypuštěného olympijského bazénu a chátrajících budov. Golfové hřiště v části Barra da Tijuca, vzdušnou čarou asi dva kilometry od marně prodávaných bytů v olympijské vesnici, dál čeká na vytrvalejší přísun klientů.

Bídu podtrhuje nedávná zpráva, že Mezinárodní olympijský výbor na poslední chvíli zamítl volání o pomoc a nepokryl část dluhů Ria sumou mezi 35 a 40 miliony dolarů. „Všechny naše závazky vůči organizátorům her jsou uzavřené,“ stojí ve stanovisku MOV.

Překrásné i nebezpečné Rio tak znovu a znovu ukazuje, jak vypadají spodní proudy, které podemílají olympijská města. Ekonomický boom, v jehož průběhu Brazílie hry získala, se vypařil. Zůstaly zbytečné tuny betonu, dluhy a rozpaky. Nikoli poprvé. A nikoli naposledy?

Uvidí se: olympijské hnutí sáhlo k revolučnímu kroku a již v září v Limě určí rovnou dva pořadatele, Los Angeles a Paříž si rozdělí letní hry v letech 2024 a 2028. Oba mají solidní podporu, a to včetně prezidentů obou zemí Trumpa a Macrona.

„Prohráli jsme třikrát a počtvrté už to dopustit nechceme,“ pronesl nový muž v čele Francie a Donald Trump jen chvíli poté tweetoval: „Tvrdě pracujeme na tom, aby Amerika získala olympiádu.“

Starosta „města andělů“ Eric Garcetti výslovně uvedl, že Los Angeles využije jen stávající stadiony, čímž zamezí takzvaným bílým slonům, kteří v Riu u jezera Jacarepaguá vytvořili betonovou džungli.

Pokud by se prázdnými bytovkami po olympijských hvězdách uzavírala jedna nepovedená kapitola historie olympiád – v níž mají čestné místo třeba letní Atény 2004 či zimní Soči 2014 – oddechli by si šéfové MOV tak hlasitě, jak to jen jde.

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz