Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rio coby „nejvoňavější“ olympiáda? aneb Jachtaři bourali do kopy odpadu

10 2015
Splašky, uhynulá zvířata, rozházený odpad... Nechutné obrazy teď do světa posílají reportéři zahraničních agentur z pláží Ria de Janeira, kde za šestnáct měsíců odstartují letní olympijské hry. Jako by se právě tohle stát symbolem sportovního svátku příštího roku. Sportovcům v zátoce Guanabara, kterou pořadatelé slibovali vyčistit, jde však dál o zdraví.

Olympijské hry by mohly smrdět. Sportovci, kteří ve městě trénovali na jachtařské soutěže, si stěžovali na zápach a na fakt, že musejí proplouvat mezi hromadami odpadků, které tvoří rozbité sedačky, plastikové pytle a dokonce i uhynulá zvířata.

Odhaduje se, že 60 procent městského odpadu se v Riu nijak nezpracovává a putuje rovnou do vody, která pak teče do zátoky určené pro olympijský jachting, „dálkoplavání“ i veslování. Každý den 80 až 100 tun odpadu.

V prosinci navíc ve vodě objevili superodolnou bakterii, která se normálně vyskytuje jen v nemocnicích.

Fotogalerie

O pobřeží zátoky se dělí patnáctka měst a odhaduje se, že odpad do vody proto putuje od zhruba osmi milionů lidí. A ti každou sekundu vyprodukují 18 tisíc litrů odpadu.

Nejšpinavější místo, ve kterém jsme kdy trénovali, stěžují si jachtaři. „Kvalita vody je má největší starost,“ kývla britská jednička Nick Thompson. „Pokud během her onemocníte, pak vaše hra končí.“ A stejně jako řada jeho kolegů do sebe plánuje ládovat koňské dávky vitamínů, aby posílil obranyschopnost organismu.

„To může, jenže s kvalitou vody nesvedeme nic,“ posteskl si šéf britského jachtingu Stephen Park pro Daily Mail. „Voda nebude během her úplně čistá, ale bude bezpečná,“ ujistil mluvčí her Mario Andrada.

Rio má čas naplnit své sliby do 5. srpna 2016.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze