Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč mají Evropané tak málo bodů, diví se otec krasobruslaře Březiny

FANDÍ CELÁ RODINA: Závody Michala Březiny bedlivě sledují (zleva) jeho otec Rudolf, sestra Eliška i matka Edita. „ | foto: Anna Vavríková, MAFRA

15 2014
Jako na hokeji a biatlonu zároveň to v pátek vypadalo v brněnské krasobruslařské hale při volné jízdě Michala Březiny v Soči. Jeho rodiče, sestra i další příznivci olympijské vystoupení vyslance Stadionu Brno mocně prožívali.

"Člověk drží pěsti, palce a všechno možné. Když se Michalovi skok povedl, následoval výbuch radosti jako po gólu. A když to nevyšlo, byl to takový povzdech, jako slyšíme na biatlonové střelnici při minuté ráně," přibližuje atmosféru Rudolf Březina, otec nejúspěšnějšího jihomoravského olympionika.

Po jeho desátém místě, kterým zopakoval čtyři roky staré umístění z Vancouveru, však zavládlo zklamání. "Čekali jsme víc, ale bohužel tam byly chyby. Je to škoda," lituje Rudolf Březina. "Člověk je i trochu rozčarovaný, když si vezmeme, jak byli hodnoceni Evropané.

Ve druhé známce za komponenty skoro nic nedostali, s tím se těžko udělá nějaký výsledek." Michal Březina byl z Evropanů třetí nejlepší, dalších Čech Tomáš Verner se umístil hned za ním.

Před ně se však kromě Španěla Fernándeze a Němce Lieberse vešli tři Japonci, Kanaďan, Kazach, Číňan a Američan. "Nevím, čím to je, že Evropané dostávají ve druhé známce tak málo bodů. I kdyby Michal zajel čistě, stačilo by to nejvýš na páté místo," podotýká Březina starší.

Spolu s ním fandila také Michalova matka Edita a sestra Eliška. "Samozřejmě jsme u toho nervózní, ale už jsme si zvykli," říká Rudolf Březina, který byl se synem v kontaktu i během olympiády. "Ale přímo před závodem už ne. Na ten se připravuje ve svém režimu a potřebuje klid."

ZNÁMKOVÁNÍ. Reakce Michala Březiny po volné jízdě.
Michal Březina při volné jízdě na olympijských hrách v Soči.

Právě otec přivedl nyní třiadvacetiletého krasobruslaře ke sportu skoků a piruet, kterému se sám dřív věnoval. Odborné poznámky k Michalově výkonům však nechává na jiných. "Já jsem mu od jeho začátků dal, co jsem mohl. Teď už je dospělý a musí sám vědět, co potřebuje. Ale svůj názor mu samozřejmě řeknu a myslím, že se nad ním zamyslí."

Úspěšnou kariéru brněnského sportovce, ve které se zatím nejvíc třpytí bronz z mistrovství Evropy, lemovalo několik trenérů. Rudolf Březina vyzdvihuje především trio Starec, Fajfr, Divín. Nyní však jeho syna cepuje bývalý olympijský vítěz Viktor Petrenko.

"Všichni říkají, že výrazově je na tom teď líp. I když začátek sezony mu nevyšel, tak na olympiádu byl připravený dobře. Ale ta atmosféra zamávala se všemi," připomíná hlava rodu Březinů výpadky favoritů.

Svého potomka, který většinu roku tráví v USA, nyní vídává zřídka. "Zaplaťpánbůh, že existuje Facebook, i když jinak příznivcem takové komunikace nejsem," sděluje Rudolf Březina.

Na očích má alespoň za pár dní osmnáctiletou dceru Elišku, která se v lednu blýskla na evropském šampionátu. Kdy se s Michalem potká i na olympiádě? "Myslel jsem, že to vyjde už letos, ale po operaci kotníku nebyla na začátku sezony dobře připravená. Uvidíme, jestli se to podaří za čtyři roky. Bylo by hezké tam mít oba."

Autor:


Další z rubriky

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....Najdete na iDNES.cz