Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rogge: Kdo dopoval, není skutečný šampion

24 2002
Salt Lake City - Olympijský vítěz, který neprojde dopingovou kontrolou, nemůže být podle předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho považován za skutečného šampiona, i kdyby mu nebyla dodatečně odebrána zlatá medaile. Rogge tak reagoval na pozitivní dopingový nález španělského běžce na lyžích Johanna Mühlegga. Trojnásobný olympijský vítěz je podezřelý z užití darbepoetinu, který odhalil v jeho těle test, jemuž se podrobil v sobotu.

Podle Roggeho nemůže MOV odebrat sportovci medaile z disciplíny, kterou vyhrál několik dní před tím, než se podrobil pozitivní zkoušce. "Pokud sportovec vyhraje jednu soutěž a o čtyři dny později uspěje v další, ale tři dny předtím bude mít při mimosoutěžní kontrole pozitivní test, pak mu samozřejmě vezmete tu druhou medaili," vysvětloval Rogge.

"Můžete ho snad diskvalifikovat za to, že po prvním vítězství úspěšně prošel dopinkovou kontrolou? Nejsem právník, ale řekl bych, že ne," dodal předseda MOV.  Mühlegg měl pozitivní test na doping po závěrečném běhu na padesát kilometrů.

Před tím vyhrál závod na 30 kilometrů volně a kombinaci. Slova šéfa olympijského hnutí platí i pro ruské a ukrajinské běžkyně, u nichž testy odhalily před startem štafet zvýšenou hladinu červených krvinek, což poukazuje na užití krevního dopingu.

Jednou z podezřelých je i Larisa Lazutinová, která získala dvě stříbrné medaile a dnes k nim přidala zlato ze třicítky.  Rogge, který v minulosti vedl lékařskou komisi MOV, přiznal, že sice není v pravomocech výboru odebrat sportovcům usvědčeným z dopingu medaile, které získali dříve, ale dodal, že by neměli být považováni za pravé šampiony.

"Je to otázka etiky. Medaile jsou symbolické dary. Pokud někdo dopoval, pak tím celá symbolika utrpí," uvedl Rogge.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze