Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Rogge: Zeštíhlí hry i výbor

4 2003
Praha - Nejen o pořadateli zimních olympijských her v roce 2010 jednal Mezinárodní olympijský výbor. Dalším z témat bylo i zeštíhlení her. "Bude nutné zredukovat velikost sportovišť nebo spojit několik sportovních odvětví tak, aby je využívala společně," řekl předseda výboru Jacques Rogge na závěr 115. zasedání. Tento námět je obsažen ve zvláštní studii. "Zpráva studijní komise o snížení rozsahu her má celkem 119 doporučení," dodal Rogge.

"Prioritou nadále zůstanou sportovci a média, ani početná divácká obec, sledující televizní přenosy z her, o své nepřijde."

Přes postupně vzkvétající ekonomickou bilanci změnil Mezinárodní olympijský výbor výrazně podíl na rozdělování prostředků z prodeje práv na televizní přenosy.

Od Atén si v příštím roce vezme z dřívějších čtyřiceti plných 51 procent z celkové sumy a zbývajících 49 procent, oproti předešlým šedesáti, připadne organizačnímu výboru her.

"Je to logické. Za televizní práva se platí stále více, takže bychom mohli dojít k situaci, že pořadatelský výbor dostane mnohem vyšší částku, než jakou potřebuje k samotnému zajištění her. My budeme moci lépe podpořit olympijské hnutí, navíc otázka finanční konsolidace patří k jednomu z hlavních bodů našeho programu," zdůraznil Rogge.
 
Pražské jednání označil Rogge za úspěšné a klidné a připomněl, že na hostitelství OH v roce 2012 má MOV devět silných kandidátů. Po dnešním přijetí Východního Timoru a Kiribati čítá olympijská rodina již 202 členských států, přesto MOV počítá s tím, že do roku 2007 se plénum sníží ze 126 na 115 členů.

Výrazněji by však mělo vzrůst zastoupení žen; v současné době jich ve vrcholném olympijském orgánu pracuje jen dvanáct. Svoje plány o olympijských hrách spřádá i Praha, jež se hostitelství zasedání MOV ujala potřetí v historii. Odvážnou myšlenku o OH v roce 2016 prezentovanou ve čtvrtek primátorem Pavlem Bémem, nechtěl ještě dnes šéf MOV příliš komentovat.

"Pokaždé, když se někdo uchází o pořadatelství, musí předložit důvěryhodnou kandidaturu, Hry navíc musejí v městě i zemi zanechat určité dlouhodobé dědictví. Nechtějte proto po mně, abych nyní posuzoval, čeho je Praha schopna či ne, do předložení kandidatury je ještě dost času. Zeptejte se mě za pár let, pak vám rád odpovím," reagoval předseda MOV.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze