Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi věří ve 130 olympioniků v Riu. A zase chystají olympijský park

Už za rok a den vypukne v Riu velká sportovní slavnost: letní olympiáda. | foto: AP

4 2015
Už jen rok a den zbývá do startu příští letní olympiády v Riu de Janeiro. A česká výprava se na ni intenzivně chystá. Martin Doktor, šéf mise Rio, odletí příští neděli zkontrolovat stav sportovišť na místo osobně. A věří, že za rok se do Brazílie vrátí se zhruba 130člennou výpravou sportovců. V Česku tou dobou opět vyrostou olympijské parky.

Také během poslední olympiády v Soči se v Praze na Letné objevil Olympijský park, který zaznamenal velký úspěch: navštívilo ho 400 tisíc lidí. I proto se Český olympijský výbor chystá projekt zopakovat, a to nejen v Praze. „Chceme, aby sportem žila i další místa,“ vyhlásil Jiří Kejval, předseda ČOV.

Jak do Ria?

Vstupenky oficiálně prodávají v Česku tři cestovní kanceláře: ČEDOK, IBTravel a SLAN Tour. Zatím se dají pořídit zájezdové balíčky, později budou k dispozici i volné vstupenky. Zájezdy zahrnují kompletní servis včetně ubytování, vstupenek, ale i možnosti výletů do amazonského pralesa či na vodopády Iguacu. Více informací zde.

Důležitou součástí parků má být podobně jako při Soči možnost si vyzkoušet jednotlivé disciplíny. „Chceme mít i náborovou možnost,“ říká Kejval. Rovněž v nich půjde zastihnout známé sportovce.

Další podrobnosti má ČOV zveřejnit během podzimu. Svým projektem prý inspiroval i zahraničí. „Chytnul se toho také Mezinárodní olympijský výbor, chtěl by podobnou akci aspoň v pěti zemích v Evropě,“ dodal Kejval.

ČOV už ale pochopitelně myslí i na samotné události v Riu - a šéf olympijské mise věří, že do Brazílie odletí s podobně početnou výpravou jako minule do Londýna. Tehdy bylo olympioniků 133, počet však zvyšovala účast ženské basketbalové reprezentace.

Tentokrát se žádný český tým patrně do Brazílie nekvalifikuje, i tak má Doktor cíl zopakovat zhruba 130člennou výpravu. „Je to velmi ambiciózní cíl bez zastoupení v týmových sportech. Ale věřím, že v ostatních disciplínách budeme úspěšní,“ řekl.

Pohled do zákulisí

Jak prožívají sportovci rok před startem olympiády? Díky společnému projektu ČOV a Českého rozhlasu nazvanému Olympijský rok se fanouškům naskytne možnost nahlédnout do zákulisí jejich přípravy. Časosběrnými dokumenty a seriály v nich bude představena osmička sportovců, mezi nimiž jsou třeba judista Krpálek, tenistka Šafářová či plavkyně Baumrtová.

Sám se už příští neděli vypraví do místa konání na seminář šéfů misí jednotlivých olympijských výborů. Na vlastní oči tak uvidí, jak to vypadá s přípravami, které dle všeho neprobíhají úplně hladce: mluví se o zpoždění staveb a především znečištěné vodě. „Stav vody v místech, kde se budou konat soutěže jachtařů, kanoistů či veslařů, mě bude hodně zajímat,“ přiznal.

A předseda Kejval doplnil: „Určitě to nedokážou vyčistit. Ale naštěstí nejsme jachtařský národ. V zálivu je obrovský smrad, to cítí každý. Ale tam sportovci nebudou. Moře mají úplně čisté.“

Uvědomuje si, že tak povedenou olympiádu, jakou uspořádal před třemi lety Londýn, lze zopakovat těžko. „Určitě tam budou nedostatky, ale vyváží to nadšení a temperament těch lidí. Věřím, že to dopadne dobře,“ prohlásil.

Na doladění detailů už moc času nezbývá. Olympiáda startuje 5. srpna 2016.Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz