Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snad nic složitého, doufá Strachová před premiérou v roli vlajkonošky

Slalomářka Šárka Strachová se v Soči těší na třetí olympijský start, který navíc zahájí v pozici vlajkonošky české výpravy. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

6 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Klid, vyrovnanost, úsměv. Za rozpoložením slalomářky Šárky Strachové je snad fakt, že olympijskou medaili už má, snad je v pohodě proto, že svoji soukromou olympiádu vyhrála před rokem a půl na operačním sále. Bronzová lyžařka her z vancouveru se v Soči chystá na třetí a zároveň rozlučkový olympijský start. "A víc si to užívám," přiznala 28letá závodnice.

Tuto olympiádu totiž sjezdařka absolvuje se vším všudy, včetně společného odletu z Čech, bydlení ve vesnici i zahájení, kde ještě nikdy předtím nebyla. "A navíc mám tu čest a úžasnou příležitost nést vlajku," těšila se.

Už jste si zjišťovala detaily, kdy, kde, co a jak se s vlajkou bude dít?
Konzultujeme to s Martinem Doktorem, šéfem mise, ale ani pro něj není jednoduché všechny informace zjistit, ne všechny jsou totiž úplně jasné. Zatím víme, kdy budeme odjíždět, kdy se vrátíme, ale kdy bude třeba nástup? Někdo mi vysvětlí, jak se vlajka nese, jak upnout popruh, kam pak vlajku položit. Ale nebude to nic komplikovaného, že by se muselo týden trénovat. Jako na slalom.

Na slalom stačí týden?
Schválně jsem čekala, jak zareagujete.

Zjišťovala jste si, kdo bude vlajkonošem u dalších výprav?
Ani upřímně nevím, kam bych se dívala. Jediné, co jsem postřehla v Rakousku ve zprávách, že jejich vlajku ponese Benni Raich.

A třeba za Norsko to bude Svindal. Ale k vám - co už jste tady stihla?
Měli jsme poznávací den, kdy jsme zjišťovali, jak se vůbec dostaneme na sjezdovky, do lyžáren, servisman Geri si musel vybalit lyže. Já jsem se byla projet, ne vyloženě trénovat, ale pár volných jízd, podívat se, kde je závodní, kde tréninková sjezdovka. A ve čtvrtek už se to pomalu spouští na ostro, máme první trénink sjezdu a v pondělí už mě čeká superkombinace. Tak doufám, že počasí vydrží až do pondělka.

Jaké máte dojmy z trati?
Já jsem na ní přímo nestála, viděla jsem ji z lanovky a viděli ji jen trenéři. Z dálky vypadá vypadá hezky, zajímavě, horní pasáž je technická, dolní mírnější, je tam hodně vln, i nějaké skoky. Sníh vypadá příjemně a nemělo by to být moc ledové.

Jak na vás dýchá olympijská vesnice?
Je fajn. Tu v Turíně jsem nezažila a ve Whistleru mi přišlo, že tam bylo víc sportovců, protože byly jen dvě vesnice. Tady je to zase hezčí tím, že je postavená v kopci, že je to členité, domy jsou moc hezké a na sjezdovku to máme kousek. Vesnice se snad zatím líbí všem.

Jak vás povzbudilo 9. místo z Kranjské Gory, posledního startu před olympiádou?
Je to příjemnější. Hodně jsem byla spokojená s výkonem, i 9. místo bylo příjemné. Ale na druhou stranu je to teď tak našlapané, že chyběl jen kousek na stupně vítězů, do pátého místa. Pak přemýšlíte, kde jste to nechali. Do dalších závodů chci zapracovat na startech, na každém kole ztratím 1 desetinu a klidně to pak může ta 3 místa udělat. Klidně můžete bednu prohrát, ještě než dojedete do první brány.

Ne 80. Pouze 40 Čechů absolvuje zahájení, říká šéf výpravy Martin Doktor:

Autor:


Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...Najdete na iDNES.cz