Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Ve finále? Bez finále? Ve finále! Rosolová na procházku Londýnem nepůjde

DO FINÁLE PŘES PŘEKÁŽKY I PŘES DISKVALIFIKACI. Denisu Rosolovou kvůli chybnému přechodu jedné z překážek diskvalifikovali, ale po úspěšném protestu se do finále přece jen dostala. | foto: ČTK

6 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Po tvářích se jí kutálely slzy. DQ na výsledkové tabuli ji srazilo na kolena. Opravdu nepoběží olympijské finále, do kterého ji posunul semifinálový výkon 54,87 sekundy? "Nevím, co se stalo," vypravovala vicemistryně Evropy Denisa Rosolová přes závoj slz. Zakrátko je mohla setřít - česká výprava totiž uspěla s protestem!

Ve třetím semifinále na 400 metrů překážek doběhla pětadvacetiletá překážkářka na třetí příčce, oči upřela na velkoplošnou obrazovku olympijského stadionu a - své jméno na čelních pozicích nenašla.

Pravidlo 168.7 a)

Závodník musí překonat všechny překážky, jinak bude diskvalifikován.
Závodník bude diskvalifikován i v případě, že  - a) při přechodu přes překážku vede chodidlo nebo nohu pod vodorovnou úrovní horní hrany (na jedné nebo druhé straně) kterékoliv překážky.

"Byl to šok," přiznala čtvrtkařka.

U jejího jména se místo času objevilo: DQ - diskvalifikovaná. "Vůbec netuším, proč! To je snad ještě horší, než kdybych nepostoupila časem," pronesla stěží.

V televizní části mixzóny pozorovala zpomalené záběry, ale žádné své pochybení si neuvědomovala. Vedení české atletické výpravy okamžitě podalo protest proti diskvalifikaci dle pravidla 168.7 a).

"Tady se to stává, Němku diskvalifikovali z osmistovky sedmiboje a pak ji vrátili zpátky, takže můžu doufat," přála si Rosolová.

Varhaník: Britové už měli připraven protest i peníze

"Zhlédli jsme videozáznam, na sedmé překážce šla švihová noha podle rozhodčího, který u ní stál, mimo překážku, ale video to nepotvrdilo," popisoval šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník. "Záznam byl částečně čelní, jsem přesvědčen, že jsme postupovali fér, Denisa nemohla získat žádnou výhodu, švihovou nohou došlápla dovnitř své dráhy. Ale prokazatelnost záběru nebyla jednoznačná, a to ani na jednu stranu."
Britové prý už měli napsaný protest i připraveno potřebných 100 dolarů. "Ale přesvědčili jsme je, aby se šli na video podívat. Bylo to jednodušší. Nebyla to jednoduchá situace i proto, že se jednalo o britskou závodnici."

Také si však všimla - po její diskvalifikaci se mezi nejlepší dostala domácí Britka Perri Shakesová-Draytonová. "Jestli to je, aby šly Britky do finále, tak..." Větu ani nedořekla.

Přitom na dráze se cítila dobře, zapomněla na nepovedený rozběh, ve kterém běžela odevzdaně.

Zraněný kotník si ani nezatejpovala, běželo se jí mnohem lépe. "Je to trošku bolavé na dotyk, ale když běžím, tak si na něj nesahám, takže mě to neomezovalo," přece jenom se pokusila o žert.

Ale nešlo jí to, tváře měla červené, v očích slzy.

"Cítila jsem se dobře, chtěla jsem si to užít. Tohle je horší, než kdybych běžela blbě. Člověk má diskvalifikaci a neví proč," povzdechla si. Naději živila pořád... "Uvidíme, jestli budu běžet za dva dny nebo se půjdu projít do Londýna."

Procházku nakonec plánovat nemusí - česká výprava uspěla s protestem. A ve středečním finále běhu na 400 metrů překážek bude mít Česká republika dvojnásobné zastoupení: vedle Zuzany Hejnové si jej zaběhne i Denisa Rosolová.

Najdete na iDNES.czmobilní verze