Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodčí v krasobruslení se prý někdo snažil ovlivnit

14 2002
Salt Lake City - Nebývalých rozměrů nabývá skandál kolem výsledků soutěže sportovních dvojic na olympijských hrách. V krasobruslařském zákulisí v Salt Lake City se nehovoří o ničem jiném, kanadský sportovní pár Jamie Saleová a David Pelletier, který skončil - podle mnohých neprávem - na druhém místě, přijde dokonce do populárního živého vysílání televizní stanice CNN Larry King Live. Kanaďané jsou rozhořčeni výrokem rozhodčích o vítězství ruského páru Jelena Běrežná, Anton Sicharulidze, který nezajel podle mnohých odborníků, přítomných pozorovatelů a v neposlední řadě také diváků tak kvalitní volnou jízdu jako kanadská dvojice.

Podle zámořského tisku byli sudí na výsledcích předem domluveni a největší díl viny padá na hlavu Marie-Reine Le Gougneové z Francie.

Mezinárodní bruslařská federace (ISU) začala celý případ vyšetřovat, její šéf Ottavio Cinquanta se ale nechal slyšet, že nemá žádné pravomoce ke změně výsledků. Přesto se bude ISU na svém mimořádném zasedání v pondělí případem zabývat, neočekává se ale žádné převratné rozhodnutí. Také proto připravuje vedení kanadské výpravy na pondělí odvolání.

Ohání se tím, že zatímco volná jízda Kanaďanů byla bezchybná, Sicharulidze udělal chybu při dvojitém axelu. Oheň nenávisti mezi kanadskými krasobruslaři a sudími ještě více rozdmýchal předseda Francouzského olympijského výboru Didier Gailhaguet.

Ten se nechal slyšet, že na rozhodčí Le Gougneovou, která dala na první místo ruský pár, byl před závody vyvíjen "jakýsi nátlak". Gailhaguet ale nevěří, že by se francouzská sudí nechala zmanipulovat. "Někteří lidé blízcí rozhodčím se na ni pokoušeli vyvíjet před začátkem soutěže tlak. Je to sice spravedlivá, ale velmi křehká osoba," řekl na její adresu. "Nedovolíme, aby se něco podobného opakovalo," dodal.

Sama rozhodčí Le Gougneová odmítla několik žádostí o rozhovor, neboť jí pravidla ISU zakazují veřejně komentovat výsledky soutěží. "Nemám strach, že by něco podobného udělala," řekl Gailhaguet. "Osobně si myslím, že k žádné dohodě mezi sudími z bývalého východního bloku nedošlo," popřel domněnky zámořských médií.

Rusy pasovali na první místo ještě arbitři z Ruska, Číny, Polska a Ukrajiny.  Cinquanta přesto připustil, že od amerického sudího Ronalda Pfenninga, který na ostatní rozhodčí v průběhu závodu dohlížel, má určité informace o možnosti dohody. "Ano, tyto informace se ke mně od něj dostaly, ale mám také další údajně zaručené informace, které naopak všechno popírají," prohlásil Cinquanta.

Do případu se již vložil také Mezinárodní olympijský výbor. Jeho generální sekretář Francois Carrard pohrozil, že pokud se celá záležitost uspokojivě nevyřeší, bude muset nejvyšší olympijský orgán zasáhnout. "Jsou to také naše hry," řekl Carrard. "Máme o sportovce starost, je v našem zájmu, aby se cítili dobře, aby nepadalo podezření na neregulérnosti soutěží," dodal.

K podobnému skandálu, i když menších rozměrů, došlo také na minulých olympijských hrách v Naganu. Tehdy Natalia Dubovová, ruská trenérka kanadských krasobruslařů Shae-Lynn Bourneové a Victora Kraatze, obvinila sudí po skončení první části olympijské soutěže tanečních párů ze zaujatosti. Podle ní byli ruští a francouzští sudí předem dohodnuti a první tři místa rozdělili mezi reprezentanty svých zemí.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz