Bude to krásná podívaná, těší se plavkyně Závadová na olympiádu

Plavkyně Barbora Závadová | foto: sportgym-ostrava.cz

25 2012
Už jen čtyři dny zbývají plavkyni Barboře Závadové do její olympijské premiéry. V sobotu ve 12:51 hodin se postaví na start rozplavby na 400 metrů polohového závodu.

"Týden před velkým závodem musím být v pohodě," řekla devatenáctiletá plavkyně KPS Ostrava. A jak přiznala, dokáže být pěkně protivná i na trenéra Vítězslava Hartmanna. Ten jí musí v závěru přípravy nechat volnost.

"Kdyby mi nařídil, abych dělala něco, co mi nesedí, tak bych se s ním hrozně pohádala. Mám ráda svou pohodičku, snažím se od všeho oprostit."

Daří se jí to? "Už mi trenér vychází vstříc, ví, že to přichází, takže se domlouváme na trénincích. Nemůžeme být vystresovaní."

Do pohody Barboru dostane rodina a kamarádi. Pomohlo jí, že si přes víkend ze závěrečného soustředění v Praze odskočila domů. "To jsem vybalila všechny věci, mamka mi je přeprala, aby mi voněly pracím práškem, a zase jsem se balila."

V pondělí v podvečer Závadová jela vlakem do Prahy a včera dopoledne odletěla s českou výpravou do Londýna. "Snad ještě večer stihnu vyplavat únavu z letadla, z cesty," přála si.

A jaký bude její program do sobotního závodu?

"Dvakrát denně půjdu do vody, ale už nemá cenu honit kilometry. Už se moc nezlepším," podotkla. Minulý týden naplavala přibližně 35 kilometrů. "To je takový předzávodní průměr."

Ještě v červnu říkala, že pořádně necítí vodu. "Teď se to střídá. Sama jsem zvědavá, co tam v sobotu vyrobím, ale je to čím dál tím lepší. Doufám."

Barbora Závadová tvrdí, že olympijský závod bere jako všechny ostatní. "Aspoň se o to snažím," usmála se. "Že je to ten největší závod mé dosavadní kariéry, to si raději neříkám."

Z květnového evropského šampionátu má na polohové čtyřstovce bronz. V Londýně by byla nadšená postupem do finále.

"To však visí pořádně vysoko. Zřejmě budu potřebovat zaplavat ještě lépe, než je můj nejlepší čas." Ten má hodnotu 4:36,96 minuty, což je český rekord.

"Už když jsem ten čas loni zaplavala, pochopila jsem, že se k němu budu těžko vracet," přiznala. "Tehdy jsem se za dva roky zlepšila o pět vteřin, což byl obrovský skok."

Hned v pondělí Závadová poplave polohový závod na 200 metrů. Nebylo by pro ni lepší, kdyby se na poloviční trati mohla rozplavat, poznat atmosféru a až poté jít na čtyřstovku?

"Přemýšlela jsem o tom, ale nakonec jsem ráda, že do čtyřstovky skočím rovnýma nohama," podotkla. "Jdu do ní první den, takže mě snad ta atmosféra, která bude šílená, tolik nepohltí."

Závadová se těší i na další plavecké souboje. Hlavně na Lochteho s Phelpsem. "Ti dva Amíci budou skvělí. Všechno to budou skvělé závody, všichni poplavou neskutečně rychle. Bude to krásná podívaná."

Stihne se podívat i na některé jiné sporty? "Bojím se, že toho moc nestihnu. První týden mám jasně daný – plavání. Ale třeba ve dni, který budu v Londýně navíc, se někam podívám. Uvidíme."

Je zvědavá na nenadálá setkání v olympijské vesnici. "Třeba omylem potkám nejlepší světové atlety. Pro mě je však úžasné už to, že jsem v jedné výpravě s tolika skvělými českými sportovci. Už to je pro mě velký zážitek."

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz