Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč Doleček o Synkovi: Nevím, jestli by měl vynechat sezonu a vrátit se

Milan Doleček, trenér skifaře Ondřeje Synka | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Kráčí s ním kariérou a prožívá jeho radosti i strasti. Po bronzové olympijské jízdě Ondřeje Synka trenér Milan Doleček ocenil: „Je až nepochopitelně odolnej.“

Jak jste prožíval finálový závod z tribuny?
Bylo vidět, že za kilákem, kde si Ondra normálně ještě drží Mahého (Drysdalea) za sebou, ho už Mahé začínal sjíždět. A klasický nástup na dvanáctset padesátce už nechytil. Potom se pokusil stáhnout to, ale už to nešlo.

A Drysdale se po boji s Chorvatem Martinem znovu stal olympijským šampionem. Co tomu říkáte?
Nevím, jak to dělá, ale dělá to dobře. Ve čtvrtfinále se mi Mahé moc nelíbil, tam se plácal, dřel se. Dneska jel úplně perfektně. To je jasné, prognózy se mohou dělat, ale je to nakonec jenom o tom finále, jak komu v dané chvíli sedne. Honili se dnes dva, ale bohužel to nebyl Ondra, kdo se s Mahém honil. Dlouho se naháněli jen ti dva, teď se nám tam připletl Chorvat. Myslím, že s ním bude dlouhodobější problém. Je už zkušeným závodníkem, žádným nováčkem. Akorát mu chvilku trvalo, než se ve skifu zabydlel. Ale už se zabydlel poměrně dobře.

Po závodě nám váš svěřenec vyprávěl, jak moc ho sužovala v sezoně bolavá záda. Mohla i ta dnešek ovlivnit?
Vím, že si na ně Ondra stěžoval hodně často. Běžně to bylo tak, že před tréninkem a než se rozvesloval, bolela ho vážně hodně. Ale pak se na tréninku rozjel normálně. V žádném případě se na záda nedá vymlouvat. Přípravu absolvoval dobře. Nic jsme výrazně neměnili, v posilovně sice ano, ale na vodě jsme odjeli všechno. Bylo to nepříjemné zranění, nedá člověku pohodu, kterou by měl mít. Ale že by ho zastavila úplně, to ne.

Co bude dál? Dopřejete mu delší pauzu, třeba i roční, jakou si Drysdale víceméně naordinoval po hrách v Londýně?
Nevím. Mahé sice tehdy nevesloval, ale sportoval. Lezl na Kilimandžáro, dělal železného muže. Jenom si oddechnul od veslování, ale stejně potom na mistrovství světa přijel a zkusil to. Nevím, jestli by Ondra dokázal vynechat sezonu a zase se vrátit. Samozřejmě je lákavé trošku si odpočinout a začít za rok znovu, ale nevím, jestli by se znovu rozjel. Nedokážu to odhadnout.

Ať to bude jakkoliv, už nyní má medaile ze tří olympiád. To je unikátní sbírka, ne?
Je až nepochopitelně odolnej. Je schopen jezdit dvanáct let bez přerušení pro medaile, nezaváhat ani jeden rok. Dřív, než měl první zlatou medaili z mistrovství světa, také se říkalo, že by si měl odpočinout a že by potom třeba jel i líp. Ale jak je vidět, vyhrál i tak mistrovství třikrát po sobě. Bohužel, tady mu to nevyšlo. Ale je vážně hrozně odolnej, i psychicky. Je až neuvěřitelné, že to vydržel takhle dlouho. Mahé měl propady na olympiádě v Číně, zdravotní problémy v roce 2010, i v roce 2013 nejezdil dobře. Mahé takovou šňůru nemá. Teď jde o to rozhodnout se, jestli vynechat sezonu a pokazit si tu šňůru. Anebo nevynechat ji a pokračovat dál, jestli na to Ondra ještě bude mít. To je hrozně složité. Chce to čas rozebrat si vše i sám v sobě.

Autor:


Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz