Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Virus zika budeme léčit jako chřipku, říká šéflékař českých olympioniků

  10:07
Virus zika je pro olympiádu v Riu problém, ale my se na něj připravujeme, říká Jiří Neumann. V Brazílii bude poprvé šéflékařem českých olympioniků.

JIŘÍ NEUMANN. Před hrami v Riu se stal šéflékařem olympijského týmu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dvakrát, loni v listopadu a letos v březnu, byl na inspekční cestě v Rio de Janeiru, kde se v srpnu uskuteční letní olympiáda. Šéflékař olympioniků Jiří Neumann chystal zázemí pro sportovce a také zjišťoval informace o boji s virem, jehož jméno je v souvislosti s Brazílií neustále zmiňováno.

Jak velkou hrozbou pro olympijské Rio virus zika je?
V lednu kdosi napsal, že celý svět se bojí ziky a jedině doktor Neumann ne, protože jsem tehdy sportovce spíše uklidňoval. Což budu i nadále. Zároveň však chceme být na ziku připraveni. Nejsem infekcionista a epidemiolog, ale od svého poradce, profesora Jiřího Berana z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, dostávám nejaktuálnější informace. Nejpodstatnější budou preventivní opatření. Pro nás je pozitivní fakt, že v době her je brazilská zima, ačkoliv i ta znamená teploty 25 až 27 stupňů.

V těch přece komáři přežijí.
Nejde o teplotu, ale o reprodukční cyklus komára. V tu dobu bude snížen na 30 procent. Měla by jich tam být oproti létu zhruba třetina. Druhým pozitivem je, že komár je přibližně mezi devátou hodinou ranní a čtvrtou odpolední teplem utlumen a nelítá.Brazilci nyní vyčlenili 220 tisíc vojáků, kteří likvidují stojatou vodu, vykuřují prostory a bojují s namnoženými komáry. Organizační tým navíc připravil do zásuvek v olympijské vesnici elektrický repelent a všichni čeští sportovci vyfasují jak od organizátorů, tak od nás vlastní repelenty.

Jaké? Nejspíš ne ty běžné, které používáme proti komárům u nás.
To ne. Chceme, aby byl voděodolný, což zdaleka není každý. A měl by samozřejmě obsahovat látku, která odpuzuje tropického komára.

Vycítil jste při svých návštěvách Ria, že se Brazilci ziky bojí?
Že by ji tam kdovíjak probírali, to ne, i když například i v hotelovém výtahu nám promítali spoty o repelentech. Máme v Riu našeho atašé, který tam řadu let žije. Když jsem s ním v listopadu hovořil, byla jeho manželka právě v jiném stavu. Teď jsem se zeptal, zda je s porodem vše v pořádku. A on mi povídal: Hele, my ziku v tomhle směru moc neřešíme, ten virus je spíše otázkou sociálně slabších skupin a stojatých vod ve favelách. Minulý týden se mu pak narodila zdravá holčička.

Přesto se organizátoři her obávají, že kvůli strachu ze ziky výrazně poklesne návštěvnost her.
Tomu moc nevěřím. Olympiáda je tak jedinečnou událostí, že diváky přiláká. Už teď naopak v Riu řeší, že jim pro fanoušky chybějí lůžka.

Mnohé vlády doporučily ženám chystajícím se otěhotnět, ať do Ria necestují. Jak na to zareagujete?
Nezlehčuji to. Souhlasím s oficiálním prohlášením ministerstva zdravotnictví, že nedoporučuje cestovat do této oblasti Latinské Ameriky ženám těhotným v prvním trimestru ani ženám, jež se chystají otěhotnět. A na rovinu, i my povezeme olympioničky, které by brzy po hrách mohly být matkami.

Podle posledních informací se varování netýká pouze žen.
Jistě, současně jde i o mužskou část výpravy. Virus by totiž měl být přítomný také ve spermatu. Zatím k tomu došlo v ojedinělých případech, ale pokud už jej nalezli ve vzorku spermatu, určitě by pak byl také v mozkomíšním moku, slinách, slzách. Je doporučeno, že pokud muž prodělá infekci virem zika, měl by se pak tři až šest měsíců zdržet početí. Totéž platí pro ženy.

A potom už ne? Je prokázáno, že šest měsíců po prodělání nemoci už další následky nehrozí?
Není prokázáno vůbec nic. V prosinci existovala informace, že se zika pohlavním stykem nešíří a že se mužů virus netýká. Teď už existují studie, že k takovému šíření dochází. Vše se vyvíjí. Ale je třeba si uvědomit, že onemocníte-li touto infekcí, nejde o nic smrtelného.

Pokud vím, příznaky jsou jen obtížně rozeznatelné od chřipky.
Ano, jde o klasické chřipkové příznaky: únavu, teplotu, bolest hlavy i kloubů, zánět spojivek. Osmdesát procent onemocnění zikou tak proběhne.

Jak tedy budete postupovat, pokud za vámi na hrách přijde sportovec s těmito příznaky?
Jsem ve spojení s doktorkou Zelenou z centrálního pracoviště v Ostravě, které na virus zika testuje. Ale pokud přijde v Riu sportovec s chřipkovými příznaky, je problém, jak dostat jeho vzorek urychleně do Ostravy.

Copak jej přímo v Riu nebude možné otestovat?
Něco takového se připravuje, ale zatím nemáme bližší informace. Máme však ještě druhou možnost, jak nákazu zikou zjistit. Po návratu domů lze tři týdny po prodělaném onemocnění prokázat speciálními metodami takzvané protilátky. Sportovec přijede domů a v ostravské laboratoři virus zika takto nepřímo otestujeme.

Šéflékař olympioniků

Jiří Neumann se narodil 29. ledna 1970. Absolvoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Od roku 2007 je majitelem licence sportovního lékaře a je pověřen lékařským zabezpečením atletické reprezentace. Staral se například o desetibojaře Romana Šebrleho či oštěpařku Barboru Špotákovou. Je členem České společnosti tělovýchovného lékařství i České chirurgické společnosti a také majitelem společnosti Sportklinik. Před hrami v Rio de Janeiru se stal šéflékařem olympijského týmu.

Na hrách tudíž budete ziku léčit jako klasickou chřipku?
Ano. Vakcína či očkování proti zice neexistuje, a jestli bude, tak nejdřív za pět let. Poléčíme takového člověka klasicky antipyretiky, klidovým režimem, tekutinami. Přímo v olympijské vesnici staví polikliniku, v dosahu 20 minut autem stojí i tři luxusně vybavené nemocnice. Bude možnost základních vyšetření krve a snad i nějakých laboratorních testů. Ale jak říkám, i když ziku prokážeme už na místě, stejně ji nijak speciálně léčit nebudeme.

Ptají se vás na ni olympionici často?
Tu a tam dotázáni jsme.

Například Barbora Špotáková by po hrách mohla uvažovat o druhém potomkovi.
Právě Báře jsem minulý měsíc psal SMS, že letím do Ria a že máme vše pod kontrolou. Ona ví, že tohle bude ošéfováno. Informujeme i další sportovce. Navíc je 120 dní do her. V srpnu mohou být informace o zice zase jiné. Vyvíjí se i podezření, zda se následkem této infekce rodí děti s mikrocefalií (zakrněním mozku – pozn. red.).

Jenže stále jde jen o podezření. Dokonce existují spekulace, že mikrocefalii nezpůsobuje zika, ale naopak voda obsahující přípravky k hubení hmyzu.
To je jedna z variant. Ale spíš taková konspirační teorie. Tak jako se u nás chloruje voda, v Latinské Americe má být zvykem, že standardně přidávají do vody insekticid proti larvám komára. Údajně je to však od září zakázané.

Připravíte pro olympioniky i jakési desatero, jak se mají před zdravotními hrozbami v Riu chránit?
Rozhodně. Dostanou novinky k viru zika, ale i k příušnicím, které se tam vyskytly, nebo k horečce dengue. Právě pod dengue byl v minulosti virus zika řazen, brali jej jako její lehčí formu, protože tu také přenáší komár.

Ale ani proti dengue se nedá moc vymýšlet, že?
Ne. Naopak budeme dbát na očkování proti žloutenkám typu A i B.

Bude pro olympioniky povinné?
Ke vstupu do Ria povinné není. Ale doporučujeme ho od října, posílali jsme na svazy i logistiku seznam očkování pro Rio od profesora Jiřího Berana. Žloutenka je na prvním místě, vysvětlujeme i nebezpečí vztekliny, malárie a dalších infekcí. Do 25 let věku se doporučuje i očkování proti meningitidě.

Jiří Neumann
Jiří Neumann

Coby šéflékař olympijské výpravy budete mít na starosti i běžné komplikace, jako je aklimatizace. Na co v tomto směru upozorňujete?
Vnímáme relativně dlouhou dobu letu do Ria, okolo 12 hodin. Vydáme pro sportovce návod, jak naložit se syndromem turistické třídy. Opatrní musí být především ti, kteří mají predispozice ke křečovým žilám a zánětům žil. A pak zde samozřejmě bude otázka aklimatizace na místě.

Ve Vancouveru 2010 byla pro olympioniky připravena speciální kombinace prášků na spaní. Opět jim ji nabídnete?
V Americe si můžete volně koupit melatonin - hormon upravující spánkový rytmus. U nás je na předpis lék Circadin, ale pozor, používá se na zlepšení spánkového rytmu hlavně u seniorů a může mít nepříjemné vedlejší účinky. Sportovce na něj upozorním, ale osobně jako lékař nemám například s melatoninem dobré zkušenosti.

Častým tématem je rovněž závadná voda v areálech vodních sportů.
Tady je rada jednoduchá: pít pouze balenou vodu a snažit se té špinavé nenalokat. V případě oděrek pak včasná dezinfekce. Navštívili jsme i kanál veslařů a kanoistů. Břeh tam je znečištěn, ale makroskopicky voda byla v pořádku. Přišly nám už od organizátorů výsledky hygienických rozborů této vody. Nějaké znečištění v ní je, ale ne alarmující.

Jsou jejich údaje důvěryhodné?
Jsme domluveni, že naši spolupracovníci provedou v dubnu a v červenci na místě nezávislý rozbor. Nějaké vzorky vody už přivezli z Ria veslaři a její následný rozbor v Česku ukázal katastrofální hodnoty. Ale pokud se tyto vzorky nezpracují do 12 hodin a nejsou až do testování u ledu, výsledky jsou pak vždy zkreslené. Organizátoři navíc řeší novou čističku, která by měla profiltrovat 450 litrů vody za vteřinu.

Mediálních panik týkajících se zdravotních hrozeb na olympiádách jsme v minulosti zažili už několik, například s ptačí chřipkou nebo virem H1N1. Dá se k nim současná situace před olympiádou v Riu přirovnat?
Já rozhodně nechci nic podceňovat, s hrozbou viru zika je to asi nyní vážnější než při zmíněných případech. Různá zdravotní rizika však byla s hrami spojena od jejich počátku. Už v roce 1859 se musely novořecké olympijské hry (předchůdce novodobých olympiád - pozn. red.) kvůli epidemii malárie přesunout z březnového termínu v Olympii na podzim do Atén.

Věříte, že budete na veškerá zdravotní rizika Ria nachystáni?
Jsme informováni a snažíme se podle toho pracovat. Říká se, že štěstí přeje připraveným. Ale že je virus zika problémem pro hry i pro celou Latinskou Ameriku, rozhodně nezastírám. Je problémem a bude jím i po hrách.

3. února 2016

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Zlatý pár se v Paříži opět spojí. Doufám, že budeme obě zdravé, říká Siniaková

10. května 2024  15:41

Tenisové šampionky Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, majitelky zlatých medailí z poslední...

Olympijský oheň dorazil do Francie. V Marseille ho zapálil rapper Jul

8. května 2024  9:02,  aktualizováno  20:24

Je 79 dní před startem letních her v Paříži a do Francie dorazil olympijský oheň. Do Marseille ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Běžecké štafety se zatím na OH nekvalifikovaly, mají ještě šanci na nápravu

5. května 2024  7:35,  aktualizováno  9:05

Žádná česká atletická štafeta se zatím na olympijské hry v Paříži nekvalifikovala. Na mítinku World...

České štafety neuspěly v olympijské kvalifikaci, mix spoléhá na čas z MS

6. května 2024  7:28,  aktualizováno  8:15

Žádná česká atletická štafeta se z mítinku World Relays na olympijské hry do Paříže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko bude mít po 16 letech kanoistku na olympiádě. V kvalifikaci uspěla Paloudová

9. května 2024  17:21

Kajakářka Anežka Paloudová se probojovala na olympijské hry do Paříže. V dodatečné evropské...

Zlatý pár se v Paříži opět spojí. Doufám, že budeme obě zdravé, říká Siniaková

10. května 2024  15:41

Tenisové šampionky Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, majitelky zlatých medailí z poslední...

Čtyři čeští badmintonisté se oficiálně kvalifikovali na olympiádu do Paříže

10. května 2024  14:11,  aktualizováno  14:42

Badmintonisté Jan Louda, Tereza Švábíková a deblisté Adam Mendrek s Ondřejem Králem se oficiálně...

Česko bude mít po 16 letech kanoistku na olympiádě. V kvalifikaci uspěla Paloudová

9. května 2024  17:21

Kajakářka Anežka Paloudová se probojovala na olympijské hry do Paříže. V dodatečné evropské...

Olympijský oheň dorazil do Francie. V Marseille ho zapálil rapper Jul

8. května 2024  9:02,  aktualizováno  20:24

Je 79 dní před startem letních her v Paříži a do Francie dorazil olympijský oheň. Do Marseille ho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...