Hnilička dvacet let po Naganu: Pohádky se dějí dál. Podívejte na Ester

25 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - O jeho osudu na nejslavnějším hokejovém turnaji českých dějin dokonce vznikla opera. Je vskutku pozoruhodné, jak moc Nagano prostoupilo životem Milana Hniličky - muže, jemuž přitom tehdejší olympijský boss Juan Antonio Samaranch přímo na ledě ani nepředal medaili, neboť byl v hierarchii gólmanů až trojkou.

S odstupem na tom jen málo sejde. Hnilička vše viděl zblízka, je na seznamu vítězů. A rovných dvacet let poté hodlá využívat naganský mýtus v tom, co dělá nyní.

Fotogalerie

„Ta událost je nesmrtelná, neopakovatelná,“ povídal v Českém domě v jihokorejském Kangnungu, kde zrovna probíhala slavnostní předpremiéra amerického dokumentu o Turnaji století. „Zároveň však v Naganu spousta lidí vidí i svoji vlastní story. Pro mě to celé ukazuje sílu sportu. To, čeho je sport schopný dosáhnout.“

Pouze on a bek Jaroslav Špaček byli přítomni kulatému výročí přímo na olympiádě, od Nagana odděleni jen blankytnými vodami Japonského moře.

První turnaj v dějinách se všemi hráči NHL je z principu neopakovatelný, ale „princip Nagana“ nikoli. Však Hnilička a spol. jen zírali, jak jedna holka z Česka poráží všechny lyžařské kapacity.

„To, co se tady povedlo Ester Ledecké, připomíná úspěch našeho týmu. Obojí bylo neuvěřitelné,“ vyprávěl bývalý gólman a současný politik o jejím lyžařském úspěchu, k němuž následně přidala rovněž triumf snowboardový. „Šlo o podobný příběh: podceňovaný vyletěl a všem to ukázal. Útočit zezadu je výhodné, pro sportovce ta nejlepší pozice.“

Dokument je pro mě inspirací pro práci, přiznává

A fanouškům to skýtá ještě silnější gejzír emocí než triumfy očekávané. Říkejme tomu třeba naganství: definované jako událost, jež tak pozitivně šokuje, že si lidé i zpětně vybavují, co v danou chvíli dělali.

„Je to důkaz, že podobné pohádky či zázraky nadále existují,“ říká Hnilička. „Překvapení se naštěstí budou dít pořád. Máme je všichni rádi a i překvapení dělají sport sportem. Proto ho milujeme.“

Jako revoluce, vzpomínal Ručinský na Nagano

Na slavnostní podvečer si s kamarádem Špačkem odskočili z nedalekého olympijského zimáku. Češi v tu chvíli měli před semifinále s Ruskem, Špaček ladil taktiku jakožto asistent kouče a Hnilička právě finišuje kariéru generálního manažera reprezentace. Život ho totiž od hokeje posunul jinam: loni se stal poslancem za ANO a letos nově i vládním zmocněncem pro sport.

„Sport je všechno, co mám. Nic jiného neumím,“ líčí, přičemž mezi všemi jeho úspěchy pochopitelně nejvíc září ten naganský, byť prožívaný z hlediště.

Ano, čas letí kupředu. „My aktivní účastníci už máme jiné příběhy,“ povídá, což u něj platí obzvlášť. „Ale takovýto dokument je fajn inspirace. Dokazuje, co může sport udělat pro společnost: spojit lidi, trochu zlepšit náladu. To je pro mě motivace do práce. Budu bojovat za to, aby se sport jakožto obrovský fenomén v České republice dostal do popředí zájmu.“

Což je úkol naganského formátu.

Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Gólman slovenských hokejistů v Soči nasadí masku od designéra ze Sušice

Designér Bohumil Korál. Z jeho dílny putují brankářské přilby do celého světa.

V dílně designéra Bohumila Korála v Dlouhé Vsi u Sušice spatřila světlo světa maska, kterou bude na...

Zločin a trest. Švéd kvůli faulu na MS nenastoupí v Soči proti Česku

Kanadská hvězda Eric Staal leží na ledě s poraněným kolenem.

Hokejistu Alexandra Edlera vyšel jeho pokus o sražení kanadského centra Erica Staala ve čtvrtfinále...

Hokejový turnaj v Soči začíná. Sázkaři věří v české zlato

Jaromír Jágr při tréninku české hokejové reprezentace v aréně Bolšoj Ice Dome...

Pro některé fanoušky až teď doopravdy startují zimní olympijské hry v Soči. Zápasem mezi Českem a...

Najdete na iDNES.cz