Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prskavec: Chtěl jsem udělat eskymáka ve vzduchu. Ale třeba by mě diskli

Kajakář Jiří Prskavec při olympijské jízdě v kategorii K1. (7. srpna 2016) | foto: Reuters

7 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Suverénně se na divoké vodě probil do olympijského semifinále kajakářů. Jiří Prskavec, úřadující mistr světa a Evropy, obsadil v první kvalifikační jízdě třetí místo a v té druhé, už s jistotou postupu, si v peřejích poněkud zaexperimentoval. Do semifinále nastoupí ve středu ze 7. místa.

Ty vaše dvě jízdy byly poněkud odlišné, že?
První jsem ustál velmi dobře, byl jsem soustředěný a jel jsem, co jsem chtěl. takže z toho byl pohodový postup. Ve druhé jízdě jsem si chtěl vyzkoušet riskantnější jízdu, zkracoval jsem to. A na jedné bráně jsem udělal chybu. Táta (kouč) mi už při prohlídce trati říkal, že tam ta voda teče dost zprava doleva. Já mu na to tvrdil: Ne ne, to je v pohodě, můžu to tam zkrátit. Tak jsem to udělal - a do branky jsem nedojel, musel jsem se vracet a ztratil tak čas.

Táta má vždycky pravdu?
Vždycky ne. Tentokrát jo. Až mě to štve, že musím přiznat, že tu pravdu měl. Ale nebyl jsem vůbec nervózní, tu druhou jízdu jsem přemýšlel, kde vymyslím nějakou blbost pro diváky. Chtěl jsem ve spodním válci udělat kick flip, což je eskymák ve vzduchu, kdy přehodím loď přes tělo, ale jsem pořád nad vodou. Takové blbosti se mi vážně honily hlavou. Jenže nestihl jsem přetočit tu loď. Tak jsem ho potom chtěl udělat před cílem. Ale řekl jsem si, že by mě mohli disknout za znevážení závodu, tak jsem to radši nezkusil.

První jízdu jste údajně ani nechtěl vyhrát. Bylo to tak?
Nechtěl. Vávrovi Hradilkovi se dařilo, když na olympiádě v Londýně kvalifikaci naschvál nevyhrál. Tak jsem si říkal, že půjdu v českých stopách, a přibrzdil jsem to na třetí místo. Ale stejně bych ji asi nevyhrál, maximálně bych byl druhej.

Kajakář Jiří Prskavec při olympijské jízdě v kategorii K1. (7. srpna 2016)
Kajakář Jiří Prskavec při olympijské jízdě v kategorii K1. (7. srpna 2016)

Vaše maminka přitom vyprávěla, že máte docela rád pocit, když startujete coby vítěz předchozího kola v tom dalším až jako poslední. Že si pak říkáte, že jste šampion.
To jo. Ale nechám si to až na středu. Můj sen vždycky byl startovat jako poslední (tedy coby vítěz semifinále) ve finále olympiády.

Start kvalifikace se kvůli silnému větru o hodinu posouval. Jak jste se s tím srovnával?
Jsem si říkal, že to posouvají jen proto, aby mohli nakonec kvalifikaci pro dnešek zrušit, ale je vidět, že předpověď měli přečtenou dobře, ten vítr ustal. Bylo to dobré rozhodnutí, vichřice byla předtím vážně hrozná, takovou jsem mockrát nezažil. Když jsem ráno odjížděl z vesnice, říkal jsem si, že možná odlítne celá jídelna..

S vaší psychikou ten odklad nic nedělal?
Já bych byl asi rozhozenější, kdybych musel jet v tom pekelném větru. Sice jsem musel veškerou přípravu udělat až o hodinu později, ale aspoň jsem se ještě stihl najíst. Původně jsem myslel, že si oběd dám až po první jízdě.

Jaký jste trávil večer před vašim prvním olympijským startem? Dostavila se nervozita?
Včera večer jsme si pustili ještě nějaký filmek, a to jsem byl úplně v pohodě. Až ráno, když jsem se probudil, jsem si uvědomil: Kurňa, ty dneska startuješ na olympiádě. Bylo to tak silné, že jsem začal být hodně nervózní. Říkal jsem si: To je hustý, já si ani nevyčistím zuby, jak se mi klepe ruka. Ale pak jsem se trošičku uklidnil.

Po součtu obou kol jste v kvalifikaci sedmý...
...a sedmé místo je ideální na start do semifinále. Dole jsem měl v první jízdě dost síly. To je dost důležité, abych na semifinále věděl.

Jste aktuální mistr světa a Evropy. Je těžké nosit v hlavě myšlenky na vítězství?
A to já je tam chci mít. Chci, aby se mi to tady povedlo. Jdu do závodu s jasným cílem a podporuju ty myšlenky.

Dokázalo vás tu už něco i rozhodit?
Včera. Připustili nám spodní jezero, čímž se úplně změnila voda na spodku trati. Když jsme koukali na předjízdu, byl jsem z toho fakt trochu špatnej. Jako bychom dva měsíce trénovali na úplně jiné trati, aspoň v té její poslední třetině. Ale naštěstí dneska zapli filtraci a dostali ji zase do pohody.

Je to těžký kanál?
Je hodně technický. Dnešní trať až tak těžká nebyla, i když tam byla dvě tři místa, kde šla pokazit. V semifinále a finále bude jiná, staví ji Thomas Schmidt, zlatý olympijský medailista ze Sydney. Už jsem viděl plánek a moc se mi líbí. Bude to fakt těžký, a to mám rád.

Autor:


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz