Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci dopředu spekulovat, odmítl Bauer myšlenky na zlato z Turína

Běžec na lyžích Lukáš Bauer může po letech získat zlatou medaili z olympiády v Turíně 2006. | foto: ČTK

7 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - O tratích, o formě i o sžívání se s nadmořskou výškou v běžeckém areálu Laura, který se leskne pod vrcholky Kavkazu. Ptejte se, na co chcete, naznačil Lukáš Bauer. Že mu však možná doma přistane zlatá olympijská medaile z her v Turíně, pokud se potvrdí dopingové podezření Estonce Veerpala, to rozebírat nechtěl. "Něco jsem slyšel, ale nic není oficiálně potvrzené," říkal v pátek po tréninku. "Takže si počkám, až bude."

Veerpalu vyhrál v Turíně klasickou patnáctku a druhý Bauer za ním tehdy zaostal o 14,5 sekundy. Po novém odhalení však svitla naděje, že by mohl být český lyžař ex post prohlášen za šampiona.

"Je potřeba počkat, protože i v novinách se objevují věci, které nakonec tak úplně nejsou pravda," namítal. "Takže já teď nechci rozvíjet spekulace, jak bych se cítil."

Tak jak se cítíte teď?
Jsem trošku unavenej po tréninku. Jinak jsem v pohodě, aklimatizace vrcholila ve čtvrtek, kdy jsem se na tréninku cítil trochu slabší, ale teď už je to lepší. V sobotu mám volno, takže vážně přemýšlím, že pojedu na zahájení, protože můj první závod je až 14. února.

Neumannová: To by byla satisfakce

Kateřina Neumannová mluví po zlatém závodě v Turíně 2006

"Když tenkrát Šmigunka nade mnou vyhrála, koukali jsme na sebe s mým týmem a nevěděli, co se děje, že jsem mohla prohrát." více

Když se nechcete dívat do budoucna, ohlédněte se za Turínem.
Bylo to skvělý, sněžilo. Jen vyhlášení jsme měli přímo na stadionu v chumelenici a ne nějaké slavnostní ve městě. Ale já byl naprosto spokojený a šťastný, protože mým cílem bylo bojovat na olympiádě o medaili a to se mi podařilo druhým místem. Byl to splněný cíl, splněný sen, měl jsem radost. Dodneška, když se podívám zpátky, tak, ač mi olympiáda v Turíně k srdci úplně nepřirostla, tak tenhle moment byl naprosto super.

Takže zprávy o možnosti získat zlato jdou mimo vás?
To úplně ne, nějaké pocity mám, ale nebudu je pouštět ven do té doby, než se to potvrdí oficiálně.

Jenže Veerpalu už jednou podobné problémy měl.
Pochybnosti o některých závodnících byly a jsou pořád. Já jsem přesvědčený, ač tady máme antidopingovou agenturu WADA jako organizaci, která se snaží bojovat proti dopingu, že tu vždycky budou lidi, kteří sáhnou k podvádění. Ale jde o tu četnost. Doufám a věřím, že díky práci WADY jich nebude tolik, a cesty nebudou zdaleka tak jednoduché, jako byly před lety.

"Problémy" začal mít Veerpalu po mistrovství světa 2011 v Oslu, že?
Tam jsme tu informaci dostali. Nejdřív že má něco s kolenem, že se nemůže zúčastnit mistrovství a pak během něj se objevilo, že ho chytili při svěťáku v Otepää. Já jsem to odbýval. Chtěl jsem se vyhýbat dotazům, jak se cítím, co když v Turíně... Ale ono nejde jen o Turín. Co když používal něco podobného už na mistrovství světa v Liberci. Říkal jsem: Ne, tam ho nechytli. On se hájil tím, že má přirozeně zvýšený růstový hormon, pak ho i omilostnili. Tohle jsem nechtěl řešit a určitě to nechci řešit ani teď. Počkám si na oficiální verzi, která může být brzo, může být taky až za dlouho a nemusí být taky nikdy. A taky to samozřejmě může být kachna. Až poté chci případně něco říct o svých pocitech.

Jak koukáte na to, že se provádí kontroly po tak dlouhé době, po osmi letech?
Je to dobře. Na druhou stranu ono není nic hezkého koukat na televizi a za půl roku zjistit, že jsou výsledky úplně jinak. Nejlepší by bylo, aby byli vyhlašovaní ti, co dojeli do cíle jako první a už se to neměnilo. Dá se říct, že spravedlnosti může být učiněno za dost, ale na druhou stranu, pokud někoho odhalí po těch osmi letech, osudy těch lidí mohly být úplně jinde, jejich sportovní život se mohl vyvíjet jinak, protože je velký rozdíl, jestli první, druhý nebo třetí. To už se spravedlností dohnat nedá.

Kde vlastně stříbro z Turína je?
Děti měly medaili první rok v šuplíku, občas jsem ji půjčoval na besedy a pak, někdy kolem Vancouveru, jsem byl doma dotlačen k tomu, že by to chtělo nějakou vitrínku. Tak tam teď visí. V pracovně, protože mým cílem není ohromovat návštěvy. Ne že bych se těmi medailemi kochal, ale občas, když mi práce nejde do hlavy, odsunu se na křesílku, kouknu na ně a je to fajn. Jediné, co je nepříjemné, že se musí utírat prach. Ale to nechávám na Kačence.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz