Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Forma graduje, hlásí biker Kulhavý a obává se mlýnice v první zatáčce

Jaroslav Kulhavý | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

11 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - V neděli ráno vstane, koukne z okna a pak Jaroslav Kulhavý rozhodne, jaké pláště do olympijského závodu obuje. Počasí se má totiž na poslední den londýnských her pokazit a závod bikerů se může stát loterií. "Nikdo neví, co se stane, až na trať zaprší," varoval český mistr světa. "Žádný trénink se tam v mokru ještě nejel."

Konat se olympijský závod loni, nikdo by od Kulhavého nečekal nic jiného než zlato. Sezonu měl tak suverénní, že ostatní závodníky deptala už jen jeho přítomnost na startu. Jenže letos je všechno jinak. Český biker nevítězí a soupeři si možná říkají: Ten zlobit nebude.

"Tak to asi cítí. Ale všichni taky dobře vědí, že olympiáda je jiný závod," upozornil Kulhavý. "I v minulosti ti, co celou sezonu vyhrávali svěťáky, pak na olympiádě neuspěli. Samozřejmě můžete usuzovat podle letošních výsledků, ale nemyslím si, že se dá někdo favorizovat."

Takže to nebude boj o zlato mezi vámi, Švýcarem Schurterem a Francouzem Absalonem?
Určitě ne, je minimálně dalších pět lidí, kteří můžou do pořadí promluvit.

Za úspěch byste bral jakoukoliv medaili?
Byla by super. Vítězství se samozřejmě cení nejvíc, ale těch, co je budou chtít, tam bude hodně. Závod bude loterie, zvlášť když vidím při trénincích všechny ty pády. Spousta závodníků už je ze hry, hlavně mezi ženami, které přece jen nemají tu techniku takovou. A padají v tréninku, závod bude ještě úplně něco jiného.

Vy jste už měl taky někdy namále?
Vůbec. Já se bojím jen startu, po kterém se jede malý okruh po šotolině a ta klouže. Těžko říct, co to udělá, až tam vlítne celý balík, někdo když to někdo přežene s rychlostí, půjde na zem a vezme s sebou další. Startuju z první řady a raději se budu snažit dostávat dopředu postupně, než se tlačit hned do první zatáčky.

Jak s vámi olympiáda lomcuje?
Ani trochu, beru ji jako každý jiný závod. Ale samozřejmě - přemýšlím o ní, připravoval jsem se na ni dlouho, obětoval jsem jí celkem dost závodů, času. Vystresovaný však z toho nejsem, jsem připravený na všechny situace a vím, že linie mezi úspěchem a neúspěchem je tenká. S tím do toho jdu.

Jak silný jste v hlavě? Nepochybujete?
Jsem maximálně spokojený, i když poslední dva závody úplně nevyšly. Závěrečná příprava se mi ale povedla a v trénincích jsem se cítil super.

V závěrečném závodě Světového poháru jste ale dojel třináctý.
Forma i pohoda šly od té doby nahoru, s tím se dalo počítat. Poslední závody jsem jel z těžkých tréninků, teď jsem odpočinul a už probíhá jen ladění. Cítím se den ode dne líp, mělo by mi to vydržet až do závodu. Pak, až se závod rozjede, tak se uvidí, jak dobré nebo špatné budu mít pocity.

Sezona se bude hodnotit možná hlavně podle výsledku tohoto závodu. Jste nervózní?
Ani ne, sezona sice nebyla extra úspěšná jako ta loňská, ale mám třetí místo ve Světovém poháru, takže zas tak špatné to nebylo. Rozhodovat bude tento závod a pak mistrovství světa. Ale já se cítím dobře, odvedl jsem maximum, co jsem mohl, a teď už s tím nic neudělám. Každopádně si nemůžu říct, že jsem mohl odpracovat víc. Takže bych byl rád, kdyby to v neděli vyšlo.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze