Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monokl v kanceláři neuškodí, říká šéf „ligy bílých límečků“

Český boxer Daniel Táborský ve vesnici sportovců na Evropských hrách | foto: David Taneček, ČTK

19 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Často vysoce postavení lidé k němu přijdou, odloží sako a nechají se od skoro dvoumetrového muže cepovat v ringu. Daniel Táborský vede Manažerskou extraligu boxu a vypráví, proč jsou právníci nejpilnější a jak zapomenout na práci v kravatě.

Přezdívka Mašina, 194 centimetrů a 96 kilogramů svalů. Poměrně slušný instruktor boxu, ne? Jenže Daniel Táborský má občas specifické svěřence. Trénuje totiž několik účastníků Manažerské extraligy boxu a téhle pražské soutěži od června také šéfuje.

„Byl jsem s ligou v kontaktu od začátku,“ vzpomíná silák. „Nejdřív jsem fungoval jako pomocník, stavěl jsem ring a pouštěl do něj holky, chvíli dělal ochranku, vybíral lístky. Pak jsem měl svoje boxery a­ následně dostal tuhle možnost. Líbila se mi. Mým úkolem je vše zařizovat a vymýšlet, shánět sponzory, kontaktovat boxery.“

Táborský dnes v Baku na Evropských hrách zahájí své účinkování osmifinálovým duelem s Bělorusem Sudzilovským. „Manažerská extraliga startuje od září a všechno plánuju rozjet, až se vrátím z Ázerbájdžánu,“ říká 23letý chlapík.

Fotogalerie

Kde se vzali manažeři v ringu?
Začalo to v roce 2009: první akce byla taková sranda, dohodli se kluci z pár firem, společně trénovali a­ uspořádali galavečer. Nadchlo je to a chtěli něco pravidelnějšího.

Pokud bych s nimi jen tak chtěl vlézt do ringu, dostanu hodně?
Bez přípravy vás určitě zbuší. Jde o ­manažery a podnikatele, ne o vrcholové sportovce. Ovšem jsou akční, jejich koníček je baví a jdou do toho naplno. Občas slušně zaštípou. Poslední rok šla kvalita docela nahoru.

Napadá mě: vyniká třeba určitá profese nad ostatními?
Je to individuální, ale mám hodně právníků a ti jsou naučení dřít: mají disciplínu a chodí pravidelně. Mám vyzkoušené, že u mě nejvíc trénují lidi, co mají nejméně času, co jsou pracovně nejvytíženější. Jsou schopní se dokopat.

Mnozí vaši svěřenci jsou jistě dobře situovaní, bohatí lidé. Nevadí jim, když je cepujete?
Snášejí to v pohodě, možná si to naopak užívají. Přece jen jsou celý den v kanceláři v kvádru s kravatou a­ musí se chovat distingovaně, hlídat si svůj kodex. V ringu se můžou odvázat; nechají se trochu pořvat, pomlátí si do pytle.

Změní své chování?
Uvolní se. Opustí svoji autoritu, nemusí být na chvíli vůdčími osobnostmi ve vysokém postavení. Vybijí se. Pravidelně ke mně chodí kluci na půl sedmou ráno: přijedou oblečení ve sportovním, na ramínku mají kvádro, odtrénují, převlíknou se do něj - a letí do práce.

Není problém, když se do ní vracejí třeba s modřinou?
Ale v pohodě. Naopak říkali, že to občas budí dobrý respekt. Jedete takhle do Vídně s monoklem, ptají se vás, co se stalo, a vy odpovíte: No, já boxuju...

Baku a Češi v ringu: zbývá jeden muž a jedna žena

Z pěti českých zástupců na Evropských hrách už tři boxeři skončili. Olympionika z Londýna Zdeňka Chládka poslala domů nemoc, David Hošek a Vít Král vypadli. Dnes jde do akce od 19.15 v supertěžké váze Daniel Táborský.

„Je to moje malá olympiáda. Dobrá zkouška, vyzkoušet si, jak taková akce funguje. A když pak na olympiádu skutečně pojedu, už to bude jednodušší,“ věří Táborský před duelem proti Sudzilovskému z Běloruska.

V sobotu se pak představí žena, 28letá Martina Schmoranzová. Na usměvavou světlovlásku, mimo jiné bronzovou z mistrovství Evropy, hned na úvod čeká světová šampionka Beljaková z Ruska.

Končívá se stylově: o titul se vede boj v České národní bance.
V tamním kongresovém sále, což je pěkné spojení. Když manažerská extraliga, tak mají galavečer v­ ČNB; přijde mi to jako dobrý nápad.

Musíte mít radost, že se box mezi lidmi obecně rozmáhá, že?
Jo jo, chytá se. Přece jen je to zajímavý sport. Chodit do fitka a zvedat činky je trošku nuda. Tady se lidi zabaví, vybouchají, vybouří – jdou do práce a na svoje podřízené jsou hodnější.

Co třeba duely žen-manažerek?
Zatím ještě oficiální zápas nebyl, ale jedna je zaregistrovaná. Uvidíme, do budoucna by se mi tohle líbilo rozjet.

Trvá to, než jsou „bílé límečky“ připraveny vkročit do ringu?
Je to individuální věc. Jsou boxeři, co jsou schopni za dva roky startovat na mistrovství republiky a ­mít slušné výsledky, jinému to zabere deset let. Vždy říkám: bude to trvat tak dlouho, jak bude potřeba.

Když je vaším úkolem shánět peníze, co využít právě lidi, nad jejichž přípravou bdíte?
Zatím jsem to ještě nedělal. Ale když bude potřeba, doufám, že se na ně budu moci obrátit.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Třetí titul v řadě, to bychom už asi chtěli moc, řekl stříbrný Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek se stříbrnou medailí z Evropských her.

Baku (Od našeho zpravodaje) Nakonec měl na krku medaile opravdu dvě - k té kulaté z Evropských her přibyla ještě obdélníková z...

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Poznatky z Evropských her: Baku uspělo, projekt potřebuje víc hvězd

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Evropa jako poslední kontinent dlouho čekala na „svou olympiádu“ - a teď už ji má. Tohle jsou...Najdete na iDNES.cz