Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřív pečovali o něj, v Soči bude Doktor „léčit“ potíže olympioniků sám

Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor předčítá návrh nominace pro zimní olympijské hry v Soči. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

17 2014
Doma teď času moc netráví, prioritou jsou přípravy na olympijské hry. "Je to docela kvapík," potvrzuje Martin Doktor, dvojnásobný šampion z her v Atlantě, dnes šéf české výpravy. Hry v Soči budou jeho premiérou na nové pozici.

Jaké pocity z toho máte? Je to odpovědnost a velký stres?
Abych se přiznal, tak v současnosti nemám na pocity moc času. Řešíme záležitosti kolem nominací a zajištění výpravy, takže na olympijském výboru je hrozný zmatek.

Je toho víc, než jste čekal, když jste práci přijal?
Já jsem samozřejmě dobře věděl, že není žádná sranda olympiádu připravit. Poslední dny jsou velmi hektické, termíny napnuté na maximum, proto se některé věci řeší na poslední chvíli.

Jsou zimní hry v něčem jiné, specifické?
Kolotoč je velice podobný jako u těch letních. Ty jsem zažil z jiné pozice, myslím z postu reprezentačního trenéra rychlostních kanoistů, kde jsem se pohyboval na stejné hraně, ale z jiného důvodu. Do poslední chvíle jsem ve svém družstvu neměl jistou posádku, což bylo šílené, ale obecně si myslím, že tam bylo na všechno víc času. Třeba teď existuje možnost, že dostaneme ještě přidělená nějaká místa, a to se klidně může stát až den předtím, než se mají do Soči odesílat konečné přihlášky.

Máte z něčeho v ruském Soči strach?
To vyloženě ne, i když samozřejmě jsou tu po těch zprávách o atentátech obavy o bezpečnost. Daleko větší obavu mám teď ale o to, aby všechno klaplo, jak má: doprava, ubytování, zařazení dostatečného počtu lidí do servisu, vymyšlení
střídání.

Budete rozlítaný?
Předpokládám, že hodně. Sice jako sídlo šéfa mise uvádím pobřežní vesnici, ale myslím si, že má funkce bude právě v tom, že budu pendlovat po všech ostatních místech a sportovištích.

To budete zničený víc než samotní sportovci, ne?
Krásná doba, kdy sportovec nechává o sebe pečovat jiné, je pryč. Teď jsem na druhé straně a musím se starat já.

Čím vy osobně můžete sportovcům pomoct?
Náš hlavní úkol je připravit jim tam podmínky, aby se nestarali o nic jiného než o své závody, aby měli všechno připravené, jak si přejí, a v případě problémů se budeme snažit, aby se rychle vyřešily.

Budete i trochu psychologem?
To asi není na mně, nejsem na pozici, že bych byl sportovcům takto blízko. To na mě padne spíš v tom našem týmu. Čeká nás měsíc tvrdé dřiny a lidí tam nebude tolik, abychom se mohli v práci nějak rozumně vystřídat. Myslím si, že tam budeme muset fungovat 24 hodin denně a to asi občas přijdou vypjaté situace.

A kolik přivezete medailí?
Nikdy jsem nebyl rád, když jsem musel dopředu říkat, jak to bude, ale je jasné, že ode mě se to čeká. Takže: máme docela slušné naděje na to, minimálně zopakovat Vancouver, to by ale samozřejmě muselo všechno klapnout. Chci ale taky upozornit, že všichni ostatní sportovci jedou na olympiádu s tím, že chtějí získat medaile, takže budou výrazně proti našim plánům.

Autor:


Další z rubriky

Dobročinná aukce: zlatá bunda a snowboard Samkové vynesly 200 tisíc

Medailoví členové českého olympijského týmu věnovali část své olympijské

VIDEO Zimní olympijské hry v Soči byly z českého pohledu výjimečné a pár lidem zůstane výjimečná...

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...Najdete na iDNES.cz