Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na trati to bylo peklo. Ale páté místo je super, radoval se Bauer

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer v závodu na 15 kilometrů klasicky. (14. února 2014) | foto: Reuters

14 2014
Krasnaja Poljana (Od našeho zpravodaje) - Na tento závod soustředil své úsilí posledních týdnů. Dvakrát už z intervalové patnáctky získal olympijské medaile. V pátek od ní Lukáše Bauera dělila dvě místa. Na rozbředlém sněhu v areálu Laura skončil pátý.

Je to šťastné páté místo?
Je super. Velká spokojenost. A je umístěním hodně blízko k medaili, což svádí k tomu, že to byl k ní kousek. Ale bohužel těch dvacet vteřin je velký rozdíl. Jenže já už před odjezdem na olympiádu připomínal, že jednoznačně nepatřím ke kandidátům na medaili, pokud vše půjde standardně - byl by to velký zázrak. Mé vyhlášení, že budu spokojený s první desítkou, stále platí. A víte co? Bylo to strašný.

Na každém mezičase jste byl lepší...
To nechápu.

Když jste viděl podmínky, které na tratích panují, co jste si myslel?
Teplo nesedělo nikomu a já osobně ho nemám vůbec rád. Ale ty podmínky mají všichni stejné. Já si jen přál, aby to bylo jako včera v závodě holek, kdy to přes noc vymrzlo a lesní pasáže pak byly rychlé. Bohužel, teplota teď byla vyšší i přes noc - a zejména ten modrý okruh od pátého do desátého kilometru byl obrovskou břečkou. Tam to bylo nejhorší, úplné peklo. Ale dnes jsem byl v závodě jediný, kdo držel český prapor, tak se nebylo na co vymlouvat.

Fotogalerie

Trenér Petrásek říkal, že by vám takové podmínky měly svědčit, protože vyžadují technický běh a vy jste vyhlášený technik.
Tak i s ohledem na výsledek nemohu říct, že mi nesvědčily. Ale pocity na trati byly vážně strašné. Na pátém kilometru jsem dojel na dohled Tscharnkeho, který startoval půl minuty přede mnou, a pak mi trvalo dalších pět kilometrů, než jsem těch posledních zhruba sedm vteřin na něj dorazil. Tou dobou mi odskočili lidé, co skončili přede mnou.

Dostával jste zprávy, že stoupáte pořadím?
Dostával jsem informace, jak si stojím při svém průjezdu, a jen párkrát o lidech, co jedou za mnou. Ale já před startem ani nechtěl vidět startovku a vědět, kdo a jak startuje. Já jen věděl, že startuju ve 14:18:30. A víc jsem vědět nechtěl, abych na trati nekalkuloval a jel. Ale trošku mě uklidňovalo, že v porovnání s lidmi přede mnou pomalu postupuju pořadím nahoru.

Co se vám pak honilo hlavou, když jste v cíli uviděl své umístění?
Nejdřív jsem tu tabuli s výsledky dlouho hledal, měl jsem před očima tmu. Hlavně jsem byl rád, že jsem za čárou a mám to za sebou. Samozřejmě, že tam bylo trochu takové to: Taaak na medaili to není. Protože, ač jsem se na to nechtěl nějak upínat, samozřejmě v sobě máte, že byste ji chtěli. Nešťastnou náhodou jsem si včera otevřel stránky FIS, kde mě zaujal titulek, že toužím po medaili, což mě dost překvapilo. Tak jsem si to rozklikl a koukám, že vytáhli statistiku, podle které kdybych dneska získal medaili, byl bych historicky teprve druhý muž se třemi olympijskými medailemi na patnáctce. Což jsem chvíli nemohl vyhnat z hlavy. Ale teď už je to aspoň za námi.

Dostal jste po takovém výkonu chuť i na klasický týmový sprint, o němž jste uvažoval?
Já ji mám od doby, co jsme se rozhodli, že nepojedu skiatlon. Ale je to na trenérovi. Letos jsem žádný týmsprint nejel a loni taky ne. Je těžké to porovnat. Ukazuje se, že tahle trať není úplně pro sprintery, ale myslím, že šance, že bych se v nominaci objevil, je hodně malá. Já pro to nic dělat nebudu. Pokud Razýmek s Jakšíkem budou v pohodě, měli by jet oni.

Autor:


Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...Najdete na iDNES.cz