Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Orság zvedl nad hlavu trojnásobek své váhy. Momentální maximum, uznal

ZVLÁDNE VSTÁT? Vzpěrač Jiří Orság bojuje v nadhozu, v němž v Londýně ustanovil nový český rekord. | foto:  Dan Materna, MAFRA

7 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - S rozepnutou kombinézou odcházel z haly, na hrudi krůpěje potu, od činky otlačené klíční kosti. Náplastí na únavu vzpěrače Jiřího Orsága však byla spokojenost s výsledkem olympijského závodu. Při své premiéře pod pěti kruhy v Londýně skončil český silák s 426 kilogramy sedmý. "Předvedl jsem maximum, na které jsem měl," řekl.

Ale v hlase je slyšet lehké naštvání.
Jsem spokojený, teď po pár minutách už na to koukám malinko jinak. Hrozně mě mrzí ten pozved na 242 kilech, který jsem udělal poprvé v životě. Jenže po 239 kilogramech jsem byl vyšťavený, potřeboval bych víc času, dvě tři minuty navíc, vydýchat se, zkoncentrovat. Takhle to byla rychlovka, bohužel. Ale s výkonem jsem spokojený.

V trhu jste se pokoušel i o 190 kilogramů. Už se vám někdy podařilo takovou váhu uzvednout?
Dal jsem to jednou na tréninku, ale 187 je myslím slušné. Je to škoda, ale asi na to nebylo ani silově, ani technicky. Kdo ví, třeba někdy příště.

Byla tady nejlepší atmosféra, v jaké jste kdy závodil?
Rozhodně. Všichni fandí, řvou, když člověk ještě zahlídne českou vlaječku a slyší české hlasy, nabudí ho to.

Fotogalerie

Jak se závodí s těžšími soupeři, jak vás berou?
Oni ani tolik nekoukají na váhu, ta není rozhodující. Spíš výkonnostně za nimi zaostávám, ale doufám, že to časem doženu. Jsou lidi, kteří i při 130 kilech zvedali velké činky, třeba Rus Čigišev trhal 210, nadhazoval 250. Důležitější, než mít na sobě 50 kilo sádla, je technika, kvalita.

Němci Steinerovi spadla činka na záda. Jak se na to kouká?
Viděl jsem záznam, ale raději jsem neměl. Není to nic hezkého, ale nemyslím si, že se mu stalo něco vážného. Složil se pod to ještě celkem slušně.

Kolikrát se něco podobného stalo vám?
Jednou na tréninku, ale to už je tak rok a půl zpátky. Šel jsem na 187 v trhu, činka mi spadla za krk, trošku mě zmuchlala. Fyzicky se mi nic nestalo, spíš jsem měl pak blok v hlavě. Třeba 170 jsem utrhl lehce a 180 mi ztěžklo, jako by mi přiložili 30 kilo.

Jaké to je, když vám přistane na hlavě 190 kilo?
Celkem v pohodě, pustil jsem si to na trapézy a elegantně si lehnul. Ale ti, co to viděli, říkali, že to bylo hrozné, nesnesitelné, příšerné.

Vítězný Íránec Salímíkordasíab je vzpěračská superstar?
Je ještě o rok mladší, váží 170 kilo a je to nástupce Rezazadeha, který dodnes drží svěťák v nadhozu a který ho trénuje. V Íránu je vzpírání ohromně populární, všichni jejich závodníci mají medaile, podmínky jsou tam nesrovnatelně lepší.

Kdy vy se dostanete na vrchol kariéry?
Zrovna on ho má ve 22 letech, ale někdo třeba ve třiceti, je to hodně individuální. Já mám momentálně vrchol na 426 kilogramech a těžko říct, kde bude za rok, za dva, nebo za pět let. A taky těžko říct, jestli budu za pět let ještě vůbec vzpírat.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze