Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štybar: Dostal jsem křeče do břicha, musel zastavit a dřepnout si

NÁROČNÝ ZÁVOD. Zdeněk Štybar závod s hromadným startem na olympijských hrách v Riu vzdal a usedl vyčerpaně na židličku na Copacabaně. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

7 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Opustil předčasně trať, zabočil na plážovou promenádu a na Copacabaně vyčerpaně usedl na židličku u velké videostěny. Tady sledoval Zdeněk Štybar zbytek cyklistického závodu na hrách v Riu, jehož už nebyl součástí.

Příliš těžký závod?
Hodně těžký, už od startu. Chtěli jsme se s Petrem Vakočem dostat o úniku, ale spíš jsme se soustředili na větší skupiny, ve kterých bude víc než deset lidí. Když jsme viděli, že jich je tam jen šest (Kwiatkowského skupina - pozn. red.), tak jsme si mysleli, že peloton ještě po nich pojede. Ale byli najednou pryč, hned v prvním sjezdu.

Fotogalerie

Přehodnotili jste tedy strategii?
Čekali jsme potom na naši chvíli a snažili se něco vymyslet. Chtěli jsme závod udělat těžký, protože Keny (Leopold König) se cítil dobře. Tak jsem navrhl, že pojedeme tempo po kostkách, že může jít o dobrý moment to rozjet a že tím můžeme překvapit nějaké lídry i eliminovat peloton. Na chvilku se nám to povedlo, spoustu lidí to stálo nějaké síly.

Vás také, nakonec jste vzdal. Kdy u vás přišel v závodě zlom?
Já takhle určitě skončit nechtěl. Myslel jsem, že budu schopný dojet, ale i to, jak jsme se pokusili peloton roztrhat, mě stálo vážně dost sil. A taky jsem dnes neměl úplně skvělý den, abych mohl jet dál, než jsem dojel. Ale udělali jsme, co jsme mohli.

Chytaly vás křeče, v jednu chvíli jste dokonce kvůli nim musel zastavit. Co se stalo?
V tom dlouhém kopci, kde jsem odpadl, mi asi nesedla ta zdejší voda nebo nevím co. Měl jsem křeče v břiše a musel proto zastavit a dřepnout si, abych se vůbec dal dohromady.

Tolik vynikajících cyklistů dnes předčasně odpadalo, mnozí z nich vzdali. Experti tvrdili, že šlo o nejtěžší cyklistický závod olympijské historie.
Je to klidně možné, doopravdy byl hodně těžký, hned od startu. I kvůli počasí.

Bylo 31 stupňů.
Je to první den našeho pobytu v Riu, kdy je takové vedro. Spousta kluků byla prosolených a chytaly je křeče. Myslím, že Keny z nás byl jediný, kdo křeče nechytl - tedy do doby, co jsem ho viděl. Byly to vážně extrémní podmínky.

Silniční cyklista Zdeněk Štybar (uprostřed) v průběhu olympijského závodu. (6....
NÁROČNÝ ZÁVOD. Zdeněk Štybar závod s hromadným startem na olympijských hrách v...

NA TRATI A V CÍLI. Zdeněk Štybar na trati olympijského závodu a ve chvíli, kdy se za cílem usadil k videostěně, aby sledoval jeho zbytek už jen jako divák.

Poznal jste olympiádu. Co si o ní nyní myslíte?
Že je to neuvěřitelný zážitek a do smrti na něj budu vzpomínat.

Nemusí být poslední.
Nemusí. Ale už tahle stála za to. Taky spousta kluků z jiných zemí je nadšená. Ačkoliv mnohem radši bych teď byl na kole, než abych koukal na zbytek závodu jen na obrazovce. Ale zaprvé jsem vážně neměl den a za druhé mi to úplně nesedlo.

Autor:


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....Najdete na iDNES.cz