Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Synkova taktika: Vyzkoušel jsem si Drysdalea a pak jsem úmyslně zvolnil

Skifař Ondřej Synek ve čtvrtfinálové olympijské jízdě. (9. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - „Hlavně že se uklidnilo počasí, už je to veslovatelné,“ ulevil si Ondřej Synek po čtvrtfinále olympijské regaty veslařů. Na druhém místě bezpečně kontroloval postup za Novozélanďanem Drysdalem.

Překvapilo vás, že jste se už ve čtvrtfinále utkal s Mahe Drysdalem?
Někde se asi stala chyba při losu, ne? Nikdy nám to takhle nevyšlo, že bychom na sebe jeli už čtvrtfinále. Ale byl to dobrý závod, jelo se mi dobře, vše podle plánu.

I když vás Novozélanďan na třetí pětistovce předstihl?
Po 1 250 metrech jsem trochu zvolnil, protože jsem věděl, že on by jel o vítězství ve čtvrtfinále až úplně do konce, což se mi vážně nechtělo. Zbytečně bych plácal silama, spíš je použiju až v semifinále. Ale vyzkoušel jsem si ho.

Drysdalea?
Jo jo, tam nebylo koho jiného zkoušet. A taky závod jsem si vyzkoušel, vlastně jsem dnes závodil poprvé po dvou a půl měsících, poprvé od regaty v Lucernu. Na to jsem se těšil, protože tomu, co se tady v sobotu při rozjížďce v těch vlnách dělo, se rozhodně nedalo říkat závod. Jsem rád, že jsem se dnes rozjel, a že vím, že jsem pořád ve hře.

Skifař Ondřej Synek v rozjížďce na olympijských hrách v Riu. (6. srpna 2016)
Ondřej Synek v cíli rozjížďky, kterou s přehledem vyhrál
Skifař Ondřej Synek ve čtvrtfinálové olympijské jízdě.

Když jste s vašim největším soupeřem veslovali bok po boku, vybavily se vám minulé společné bitvy?
Ani ne. Chtěl jsem si ho otestovat v prostředním kilometru (úsek 500 - 1 500 m), kdy jede takové to své strojové tempo. V pohodě jsem se tam držel půl lodě před ním a vše co následovalo, už bylo podle plánu, který jsme se domluvili s trenérem. Tedy že nepojedu až do konce, pokud bude za mnou v pořadí bezpečně díra a pokud budu moci být v pohodě druhý.

Povzbudil vás tedy dnešek směrem k finále?
Hlavně směrem k semifinále, to je další závod, bez kterého se do finále nepodívám. Podle mě je semifinále úplně nejhorší závod celé olympiády nebo mistrovství světa. V něm se to oddělí a po něm buď o medaili jedete, nebo ne. Finále pak může dopadnout jakkoliv.

Fotogalerie

Nelákalo by vás vyzkoušet si v semifinále i nebezpečného Chorvata Martina?
To je, myslím, jedno. Chorvat vypadá fakt dobře, takže myslím, že bude jedním z velkých favoritů a soupeřů, ať už mne nebo Drysdalea. A taky Belgičan Obreno, který před šesti týdny Drysdelea porazil v Henley, bude kousat.

Očekáváte, že semifinále už budete muset jet na doraz?
Pojedu ho tak, abych postoupil do finále. Samozřejmě, jestli to bude nezbytné, pojedu až do konce. Pokud ale závod bude probíhat podobně jako dneska, tak si myslím, že i z druhého místa postoupit do finále bude v pohodě. Když tady fouká, fouká všem stejně a není to žádné znevýhodnění. V Londýně se musely přenasazovat dráhy a bylo výhodné vyhrávat všechny závody. Tady si myslím, že to je jedno. Loni na mistrovství světa jsem taky postoupil do finále z druhého místa a nešlo o žádný problém.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze