Střet o miliony z hokeje. Prospal: NHL si chce diktovat svou písničku

Václav Prospal | foto: Petr Lundák, MF DNES

31 2017
Na jaký scénář se mají chystat hokejisté? Vypraví se na dalekou olympijskou cestu, nebo zůstanou v zámoří? Co trenéři? Z kterých jmen vlastně budou skládat tým pro Koreu? A na co se mají těšit fanoušci? Budou přece jen sledovat ty nejlepší?

Otázek kolem (ne)účasti hráčů NHL na olympijském turnaji zůstává hodně. Nahraje snad odpovědím stále trvající nabídka Mezinárodní hokejové federace IIHF, která je ochotná zaplatit hráčům ze zámoří pojištění i cestovní náklady (až 20 milionů dolarů) a o níž se teď znovu mluví?

Jeden z reprezentačních trenérů, Václav Prospal, míní: „Jsme opatrní.“ Žije v Americe, zná zákonitosti tamního byznysu i důvody, proč se teď NHL olympiádě tak brání.

Jak vnímáte nynější situaci?
Tři roky se NHL nechtěla vyjadřovat, oddalovalo se to na tu nejzazší chvíli. Vlastníkům klubů vadí, že by museli přerušit soutěž, navíc časový posun moc nevyhovuje americkému divákovi. Při vší úctě k evropskému hokeji si NHL chce diktovat svou písničku. Dřív IIHF a olympijský výbor ani nechtěly zaplatit pojistky, dnes už dají 20 milionů dolarů. Budou se zkrátka strašně moc snažit, aby tam kluci z NHL byli.

Obě strany si posílají drsné vzkazy. Šéf IIHF Fasel řekl, že NHL si bez olympiády uškodí. A pokud hráče nepustí do Koreje, nebudou ani za čtyři roky v Číně, protože si nebudou vybírat akce. Šéf NHL Bettman kontroval, že olympiáda nic jeho lize nepřináší. Je to součást byznysové války?
Samozřejmě, a v tomto je NHL a Bettman silný protivník. IIHF potřebuje souhlas NHL, a pokud ta ho dá, tak bude chtít vytřískat co nejvíc. Bude bojovat za majitele, aby nebyli škodní. Hráče by do Koreje čekala dlouhá cesta, vlastníci by museli skoro na tři týdny zavřít zimáky. Někteří hokej dělají, protože ho mají rádi, ale pro většinu z nich je to obrovský příjem peněz, který se zastaví.

Hráči z NHL v Pchjongčchangu? Ano, či ne?

Jak šel čas

Bettman navíc říká, že NHL se přeruší v období, kdy má v televizi nejsilnější pozici.
Má svatou pravdu. NFL (americký fotbal) má po Super Bowlu, nehraje se baseball, není ani univerzitní fotbal. Hlavní vysílací čas patří NHL a NBA. To jsou od Bettmana pádné argumenty, protože v té době – v půlce února – rýžují nejvíc peněz. Uvědomte si, že ze čtyř hlavních sportů v Americe je NHL na posledním místě, a v tu dobu jdou jen dva z nich. Takže sledovanost stoupá, navíc se blíží uzávěrka přestupů, play-off, takže hokej v televizi boduje.

Zůstaňme u televize – krasobruslaři budou v Koreji soutěžit v deset dopoledne, aby je americké publikum vidělo ve večerním čase. Umíte si představit, že byste hokej hráli dopoledne?
V devět, deset asi ne, ale i v NHL se občas začíná v poledne. Já jsem ty zápasy měl rád, vstal jste a brzy šel hrát. Nečekalo se celý den. Pak je i daleko víc času na regeneraci. Pamatuji si, že jsme v Turíně začínali jeden zápas až v půl desáté večer, to už jste obvykle v klidu doma na gauči. Ale je jasné, že pokud tam hráči z NHL budou, časy se Americe přizpůsobí. Je to obrovský trh. Diváci to potřebují v prime time, protože ve tři v noci by nevstávali. Řekli by si: Dáme si od hokeje tři týdny pauzu, než se nám vrátí NHL.

Zmiňujeme komisaře NHL. Jaký vlastně je Gary Bettman?
Musel jsem se s ním setkat, protože jsem byl dvakrát suspendovaný a šel k němu na pohovor. Mezi hráči moc oblíbený nebyl. On sám se spíš snaží ukazovat ve společnosti největších hokejových hvězd, k těm se vždy na nějaké akci přifaří.

Je možné, že by NHL vynechala Koreu a pak se vrátila na hry v Číně, což Fasel nechce dovolit?
Podívejte se, NHL už za Bettmana několikrát stála. Byla výluka a on po dohodě s majiteli dosáhl tvrdým vyjednáváním svého. I proto tomu ohledně olympiády nechávám volný průběh. Nechci spekulovat, protože NHL je těžký a nevyzpytatelný protivník. Ano, jsou tam někteří hráči, kteří tvrdí, že odcestují i přes zákaz. Pokud má někdo nadstandardní vztah jako Ovečkin s Leonsisem (majitel Washingtonu), asi i pojede. Ale pro české hráče, kteří nemají takové postavení v týmech, to bude obrovská překážka, aby se sebrali a přijeli. Na jejich místo čeká dalších 10 vlčáků, co si olizujou rty, aby se do NHL dostali.

Vy jako trenér si přejete účast těch nejlepších?
Ano. Na každém turnaji si trenér přeje mít nejlepší hráče. To oni vám dávají šanci hrát úspěšný hokej.

Český tým by ale vzhledem k počtu hráčů v NHL mohl mít větší šanci bez nich.
Ano, ostatní týmy by nemusely být tak silné. Všichni by sbírali hokejisty z Evropy. Ale dívám se na to jako bývalý hráč. Na olympiádě jsem byl, v Turíně jsem získal bronz. O Nagano jsem přišel kvůli zlomenému kotníku, ale byl jsem nominovaný – i to mě hřálo u srdce. I když je program narvaný do pár dnů, je to pro hráče vyznamenání, čest i pýcha, že se tam dostal. To platí pořád.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

V patnácti jsem končil s hokejem, říká Zbyněk Michálek. Teď září v NHL

Phoenix - Dallas: domácí Zbyněk Michálek (vzadu) a Sami Lepisto se radují z gólu.

Je jedním z mála hráčů, kteří se dokázali vypracovat do NHL v zámoří. Odešel mladý. Přitom krátce...

Gólman slovenských hokejistů v Soči nasadí masku od designéra ze Sušice

Designér Bohumil Korál. Z jeho dílny putují brankářské přilby do celého světa.

V dílně designéra Bohumila Korála v Dlouhé Vsi u Sušice spatřila světlo světa maska, kterou bude na...

Červenka se v létě se Slavií najisto rozloučí. Zájem má pět klubů NHL

Slavia - České Budějovice; Roman Červenka

Ještě jeden extraligový zápas... A pak fofrem do Vancouveru! Před Romanem Červenkou se za pár dnů...

Najdete na iDNES.cz