Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vítková v korejských minus třinácti: Trpím na mráz hlavně na nohách

OBLEPENÁ A ZACHUMLANÁ. Veronika Vítková při prvním tréninku v Pchjongčchangu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2018
Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) - Minus třináct ukazoval teploměr na prvním tréninku českých biatlonistek v olympijském areálu v Pchjongčchangu, mráz byl navíc umocněn nepříjemným studeným větrem. „Už ale máme praxi z Kazachstánu, co si máme na sebe obléci,“ říkala Veronika Vítková. Při předolympijském soustředění v Almaty, ze kterého biatlonisté v sobotu přeletěli do Koreje, klesala teplota i pod minus 20.

Galerie: trénink českých biatlonistek

v Pchjongčchangu

Jenže v Kazachstánu vám nefoukalo. Tady vítr fučí.
Ale ze začátku tam ta zima byla také pořádně veliká, jezdili jsme proto celí oblepení a s tatrankama (dýchátka do úst). Tehdy jsem měla na sobě dokonce ještě o jednu vrstvu navíc. Teď nemám pod kombinézou ani dvě dlouhá trička, jen tričko a tílko.

Přitom i Seveřanka Kaisa Mäkäräinenová si tu stěžuje na vlezlý mráz.
Jo, ale já mám ověřené, že to moje triko je teplé a že v takové zimě funguje.

Největším problémem mohou být za těchto mrazů zmrzlé prsty na spoušti?
Dneska mi trochu mrzly, ale vždycky jsem obkroužila jen malé kolečko tady na střelnici a zase jsem hned střílela, až potom jsem se přioblékla a šla běhat. Ony vám kolikrát prsty při závodě mrznou, i když není až taková zima. Záleží pochopitelně na typu člověka, každý to má jinak.

Například Jaroslav Soukup v nízkých teplotách doslova trpí. Vy se naopak s nimi vyrovnáváte docela dobře.
To je pravda, až takové problémy jako Jarda nemám. Spíš ve velkých zimách trpím na nohy. Cítím, že mi mrznou a odraz potom není ideální. Letos jsem si ale za chladu vyzkoušela, že jsem se před závodem rozjížděla v návlekách na boty a sundala je až před startem. Potom už to nebylo až tak hrozné.

Po většinu tréninku dnes zlobil i vítr na střelnici. Jak moc?
Úplně stabilní není, dokonce i po trati jsou takové víry, kdy vám to občas foukne víc, nebo míň. Na střelnici se mi to sice v jedné položce vymstilo, ale naštěstí jen v jedné.

Česká biatlonistka Veronika Vítková (uprostřed) se chystá na trénink v dějišti...

NA STŘELNICI. Poslední položky v podání Vítkové byly velmi vydařené.

A na konci tam padaly nuly.
No... Při nástřelu byla jedna položka špatná, druhá potom o pět cvaků jinde a ve třetí jsem je zase vracela. Tak uvidíme, co tu ten vítr bude provádět dál.

Pocitově se vás lednová forma drží?
Jo, nemůžu říct, že se mi jezdí špatně.

Pobyt v Kazachstánu vám pomohl i ke snazší aklimatizaci v Koreji?
Ostatní holky s ní měly dneska trošku problémy, ale já nic takového nemohu říci. Ráno jsem vstala, v půl deváté byla na snídani, udělala si dopolední program a šla na oběd a na trénink. Aklimatizace mi tu až takový problém nedělala.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze