Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Rozkaz lyžařům nedáme, říká šéf Dukly, největšího dodavatele olympioniků

Michael Georgiev, vedoucí trenér liberecké Dukly | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

4 2010
Kdo je největším dodavatelem reprezentantů pro olympiádu ve Vancouveru? Odpověď je snadná a jednoznačná: Dukla Liberec. Armádní klub pošle do bojů o medaile bezmála třicítku sportovců, většinou lyžařů.

"Všichni mají velkou motivaci, protože máme přesně nastavený systém, od kterého se odvíjí jejich platy. Je rozdíl, když někdo získá medaili, skončí do osmého místa nebo hůř," říká šéf liberecké Dukly Michael Georgiev.

Víte z hlavy, kolik máte olympioniků?
To vám zpaměti asi neřeknu, to jste mě trochu zaskočil. Celý armádní resort posílá do Kanady 35 olympioniků. Samotná Dukla Liberec asi 26.

Jste armádní tým. Dáte s trochou nadsázky sportovcům rozkaz, kolik musí přivézt medailí?
To ne, ale s lyžařským svazem máme oponentní řízení, kdy si nastavíme výkonnostní cíle pro jednotlivé závodníky. Někdo může říct, že to zavání plánováním jako v bývalém režimu, ale reprezentant by měl mít před sebou nějaký motiv. Každý pak ví, co od něj čekáme.

A když vaše představy nesplní, může přijít o místo v Dukle?
Samozřejmě ano. Ale není to jediná možnost. Špičkoví závodníci u nás mají plný pracovní úvazek jako instruktoři sportu. Když má někdo horší výkonnost, dostane třeba poloviční. Rozhodují hlavně vrcholné světové soutěže, což jsou mistrovství světa a olympijské hry. Podle výkonnosti jsou všichni zařazováni a hodnoceni. Když zacinká kov, dostanou se do určité platové třídy, do osmého místa jsou zas v jiné a tak dále. Jsou to přesně nastavené žebříčky, výsledky jsou proto hodně důležité.

Pavel Churavý

Pavel Churavý, jeden reprezentantů liberecké Dukly na ZOH ve Vancouveru.

Kdo z vašich borců má podle vás největší naděje na medaili?
Vždycky jsem začínal u běžců, ale letos je to těžké. Pořád doufám, že se zlepší a načasují formu. Velké medailové ambice má podle mě sprinterská dvojice Kožíšek – Koukal, případně Razým. U skokanů mile překvapil Hájek, podle mě má na umístění kolem desátého místa stejně jako Janda.

A další?
Sdruženář Churavý je samozřejmě velká naděje, a pokud se všechno sejde dohromady, má na medaili. Z alpských disciplín potvrzuje kvalitu Bank v kombinaci. Snowboardkrosařům Bakešovi s Novotným se může povést výborný výsledek, ale můžou být i třicátí. A máme tu i snowboardistku Pančochovou, která nedávno vyhrála Světový pohár.

A co boulařka Nikola Sudová?
Tam je to po zranění hop, nebo trop. Záleží na tom, kam ji pustí hlava a zraněné koleno. Je to bojovnice se vším všudy, ale uvidí se až na místě. Přece jen jde s nevyléčeným kolenem do rizika.

Máte mezi svými svěřenci někoho, komu byste medaili opravdu hodně přál?
V koutku duše mám určité přání, ale snažím se měřit všem stejně, takže vám žádné jméno nepovím. Ale je jasné, že někomu člověk přeje trochu víc a někomu trochu míň, protože všechny závodníky zná a ví, kolik do sportu dávají dřiny a potu.

Nikola Sudová

Nikola Sudová byla jednou českých kandidátek na zisk olympijské medaile. Zranění kolena však její pozici zmenilo.

Je pro Duklu výsledek z olympiády hodně důležitý?
To víte, že když jsou výsledky, na všech úrovních se pak jedná velice dobře. Před olympiádou nás hodně podpořilo ministerstvo obrany. Když výsledky nebudou, bude těžké vybojovat podmínky pro další sezonu, ve které se koná mistrovství světa v Oslu.

Jak vůbec Dukla, potažmo armáda sportovce podporuje?
Jak už jsem říkal, dáváme jim plat. A navíc samozřejmě finančně zajišťujeme podmínky na zahraničních i domácích výcvikových táborech. Celkově to jde do milionů ročně.

Přibíráte nové sportovce, nebo spíš kádr zužujete?
Ono se to v čase mění. Vždycky před olympiádou nám vedení v Praze pomáhá kádr rozšiřovat. Teď se proto pohybujeme trochu nad plánovanými počty. Tabulková místa si vypůjčíme od letních sportů, ale pak je samozřejmě musíme zase vrátit. Na liberecké Dukle máme klasické i alpské lyžaře, boulaře, jednoho skikrosaře a snowboardisty.

Pojedete se jako šéf největší klubové výpravy osobně podívat do Vancouveru?
Pracuju na tom. Zatím mám přislíbeno, že se 20. února vejdu do speciálu s Českým olympijským výborem, ostatní věci si musím zařídit sám. Ale jet samozřejmě chci.Najdete na iDNES.czmobilní verze