Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozplavby zatřásly tabulkami

16 2000
Sydney - Už v dopoledních rozplavbách padly v Aquatic Centre v Sydney tři olympijské rekordy. Vedle Iana Thorpea, který udivil všechny soupeře časem 3:44,65 na 400 metrů volný způsob, se o další maxima postaraly na stometrové motýlkářské trati Američanka Jenny Thompsonová, jejíž čas posléze ještě vylepšila na 57,60 sekundy světová rekordmanka Inge de Bruijnová z Nizozemska. Radost mají i na Slovensku, neboť do večerního semifinále se kvalifikovala celkově šestým časem 58,95 Martina Moravcová.
"Byl to velmi dobrý výkon, jsem moc rád, že jsem tady začal plavat tímto způsobem," nechal se po rozplavbě slyšet sedmnáctiletý Thorpe, jenž získal titul mistra světa před dvěma roky v Perthu. "Snažil jsem se plavat uvolněně a navíc jsem se necítil po dohmatu příliš unaven," dodal.

Mezi postupující osmičku se na dlouhé polohovce překvapivě nevešla jediná mistryně světa z Perthu v čínské výpravě, devatenáctiletá Jen Čchen, která zaplavala až jedenáctý čas 4:45,65. Ten je o více než deset sekund horší jejího světového rekordu z roku 1997.

Haně Černé jen těsně unikla finálová účast.  V poslední rozplavbě dosáhla Američanka Maddy Crippenová výkonu 4:44,00, jenž byl o 11 setin lepší než čas svěřenkyně trenéra Josefa Nalezeného z Brna.

Z prvního místa postoupila do finále tohoto závodu favorizovaná mistryně Evropy a stříbrná z mistrovství světa v Perthu Jana Kločkovová z Ukrajiny, která druhé Japonce Jasuko Tažimaové 'nadělila' téměř tři sekundy.

Devatenáctý skončil na kraulové čtyřstovce další český reprezentant Vlastimil Burda. Do finále naopak jako druhý prošel v českém rekordu 1:01,56 prsař Daniel Málek na  stometrové trati.
Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz