Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudy chce k profesionálům až po Aténách

10 2000
P r a h a - Olympijský úspěch od základů mění život. I z neznámých vyznavačů méně populárních sportů se přes noc stávají hvězdy. Minulé olympiády proslavily zejména vodáky Lukáše Pollerta, Štěpánku Hilgertovou či Martina Doktora, na hrách v Sydney se stal novým hrdinou boxer Rudolf Kraj. Přezdívka Rudy Mlátička je dnes srozumitelná i lidem, kteří box nikdy nesledovali, všichni vědí, že patří majiteli stříbrné medaile. O olympijském turnaji, i o změnách, které medaile do jeho života přinesla, debatoval Rudolf Kraj se čtenáři iDNES v on-line rozhovoru.Odpovědi Rudolfa Kraje najdete ZDE

Před olympijskými hrami měl Kraj ve svém životopise uvedeno jako největší úspěch páté až osmé místo na mistrovství Evropy v roce 1998.

Ve své olympijské premiéře však dokonale využil dobrého nalosování. Do soutěže ve váhové kategorii do 81 kg vstoupil až ve druhém kole, a na zisk medaile mu stačilo jen dvakrát vyhrát. Mělnický rodák vyhrál třikrát, medailový plán překročil a dostal se do finále. Teprve tam našel přemožitele v ruském šampionovi Alexandra Lebzjakovi. I druhé místo dvaadvacetiletého borce však bylo nejlepším výsledkem českého boxu na olympijských hrách od triumfu Bohumila Němečka v Římě v roce 1960.

Rudolf Kraj se narodil 5. prosince 1977 v Mělníku. Ovlivněn hrdinou amerického filmu Rocky vyškemral na rodičích své první boxerské rukavice, mezi provazy ho otec s matkou nicméně vpustit nechtěli. V žákovském věku se tedy vrhl na lední hokej a později i basketbal, v sedmnácti letech si však definitivně zvolil box.

Mezi provazy začínal u trenéra Pakandla a dále vyrůstal pod vedením Václava Pojkara. Ten ho vede dodnes a na svého svěřence je velmi hrdý: "Ruda je největší talent, který jsem trénoval. Takový se trenérovi povede třeba jednou za život, anebo vůbec."

Už v roce 1994 se Kraj, zastánce nekompromisního a důrazného stylu, stal juniorským mistrem republiky ve váze do 71 kg. O dva roky později v Opavě byl nejlepší i mezi seniory a titul obhájil i v roce 1997 v Sokolově.

První opravdovou zkoušku ohněm podstoupil Kraj na mistrovství světa 1997 v Budapešti. Při svém premiérovém vystoupení podlehl mladý boxer hned v prvním kole bývalému mistru Evropy Němci Dirku Eigenbrodtovi až na pomocné body, kontroverznímu výsledku se však divili i samotní Němci.

V květnu 1998 reprezentoval na mistrovství Evropy v Minsku a vstoupil do něj úspěšně. V prvním kole zdolal domácího Sergeje Savického a postoupil do čtvrtfinále. Po dvou kolech v duelu s Dmitrijem Strelcininem odešly Krajovi síly, takže se z postupu nakonec radoval ruský boxer.

V dalším období se Kraj začal více posilovat a poskočil do polotěžké váhy. V kategorii do 81 kg opět kraloval národnímu mistrovství 1998, o titul mistra republiky ho nikdo nepřipravil ani loni.

V březnu letošního roku učinil borec z Mělníka, hostující v Gaži Brno, první důležitý krok k olympijskému medailovému snu, když si v italském Mestre vybojoval účast na olympijských hrách.

Olympiádu považoval za vstupní bránu do profesionálního ringu a nabídnutou šanci na zviditelnění chtěl maximálně využít. Nyní by nad slušnou nabídkou asi neváhal.

Stříbrný olympionik Rudolf Kraj odpovídá v on-line rozhovoru

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz