Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rumunská kladivářka Melinteová dopovala

27 2000
S y d n e y - Pár minut před začátkem kvalifikace olympijské soutěže v hodu kladivem žen byla ze startovní listiny vyškrtnuta mistryně světa a držitelka světového rekordu Rumunka Mihaela Melinteová, protože podle mluvčího Mezinárodní atletické federace Giorgia Reineriho měla pozitivní dopinkový test na nandrolon. Rumunský atletický svaz byl o případu informován v pondělí. Melinteová se o výsledku testu dozvěděla až dnes právě ve chvíli, kdy se chystala na vstup do kvalifikace.

"Atletická federace nás požádala, abychom Melinteovou odvedli z koulařského sektoru, a my jsme vyhověli," uvedla mluvčí organizačního výboru her Jayne Pearceová. "Sami bychom něco takového neudělali." Melinteová měla podle předsedy lékařské komise IAAF Arneho Ljunqvista pozitivní test při červnovém mítinku v Miláně. Národní svaz s trestem pro kladivářku váhal, a tak zakročila IAAF.

"Rumunský svaz od nás obdržel 25. září dopis," uvedl Reineri. "Když se nic nestalo, nezbylo nám než Melinteovou zastavit. Neměla vůbec nastoupit," dodal. Vzorek byl analyzován v laboratořích Mezinárodního olympijského výboru v Římě a IAAF byla o výsledku informována 5. srpna. Federace pak několik dní čekala na další analýzu, která pozitivní test potvrdila.

"Doručili jsme nutné informace včas všem, kterých se to týkalo," hájil postup Ljunqvist. "Nepředpokládali jsme, že budeme muset Melinteovou zastavit až na startu soutěže."

Pětadvacetiletá Rumunka dominovala loni své disciplíně na mistrovství světa i evropskému šampionátu rok předtím. Při premiéře soutěže kladivářek na olympijských hrách chtěla svou suverenitu potvrdit.

Autor:


Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...Najdete na iDNES.cz