Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Ruská nebo kanadská, která hymna dřív?

Kanadský krasobruslařský pár David Pelletier a Jamie Saleová zodpovídají otázky novinářů na tiskové konferenci | foto: Gary HershornReuters

17 2002
Po dodatečném udělení druhých zlatých medailí v olympijské soutěži sportovních dvojic řeší pořadatelé nový problém. Zatím se totiž neví, zda jako první zazní při novém ceremoniálu ruská hymna na počest původních vítězů Jeleny Běrežné a Antona Sicharulidzeho, nebo se v Salt Lake City nejprve rozezní národní melodie pro původně druhé kanadské krasobruslaře Jamie Saleovou a Davida Pelletiera. "Takové detaily budeme řešit až těsně před vyhlášením," sdělil generální ředitel Mezinárodního olympijského výboru Francois Carrard.
Opakované předávaní medailí se uskuteční v Salt Lake Ice Centru dnes večer místního času po skončení originálních tanců na ledě.  Soutěž sportovních dvojic na olympiádě ztratila svůj kredit poté, co Běrežná se Sicharulidzem získali podle mnohých zlato neprávem.

V jejich prospěch hovořil jediný z devíti hlasů rozhodčích navíc. Když se francouzská sudí přiznala, že byla přinucena stranit Rusům, MOV po dohodě s bruslařskou federací ISU výsledky změnil a na první místo určil oba páry. 

Zatím není jasné, zda se dnešního opakovaného vyhlášení zúčastní také Běrežná se Sicharulidzem i bronzová čínská dvojice Süe Šen, Čao Chung-po.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze