Ruské běžkyně medaile vracet nebudou

9 2002
Harrachov - Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané před pozitivním testem z 21. února, už podle dopisu MOV nebude lékařská komise Mezinárodního olympijského výboru zkoumat. "Akreditovaná laboratoř s akreditací Mezinárodního olympijského výboru ze Salt Lake City nedodala žádný pozitivní dopingový výsledek. Ten mají až ze zkoušek 21. února," popisoval obsah zprávy předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Je možné si to vysvětlit tak, že předchozí zkoušky byly negativní," konstatoval.

Český olympijský výbor se připojil k žádosti Kanady, aby MOV přezkoumal dopingové vzorky Olgy Danilovové a Larisy Lazutinové po kombinaci, která se jela 15. února. Ruské běžkyně, které v tomto závodu obsadily první a druhé místo, měly o šest dnů později pozitivní nález, byly diskvalifikovány za užití zakázaného darbepoetinu a Lazutinová vrátila zlatou medaili za vítězství v závěrečné třicítce.

O předchozí medaile z kombinace i závodu na 15 km s hromadným startem Rusky tedy nepřijdou. Podle Jiráska není možné závodníky trestat zpětně. "Jejich diskvalifikace je čistě morální," vysvětlil šéf ČOV, jenž by proto čekal, že běžkyně vrátí medaile samy. "Mělo by to být pokání a gesto, kdyby chtěly jít do sebe, aby je sportovní společenství přijalo zpět," řekl Jirásek.

Přestože také zkouška vzorku B byla u obou Rusek, stejně jako u dalšího přistiženého Johanna Mühlegga ze Španělska pozitivní, Lazutinová převzala od národního svazu finanční odměnu i za první místo z třicítky, jako by nedopovala. "Stále se chovají, jako se chovali za Brežněva a dřív," ohodnotil Jirásek jednání ruské strany.

Šéf Mezinárodní lyžařské federace Gian Franco Kasper by rád dopingovým hříšníkům medaile odebral, jenže nesmí. "Nemají na ně morální právo, ale po právní stránce to nemůžeme udělat. U každého soudu bychom tento spor prohráli," krčil Kasper rameny v Harrachově, kde se účastní mistrovství světa v letech na lyžích.

Za doping hrozí Ruskám dvouletý zákaz činnosti. Zatím mají zastavenou činnost a o výši trestu bude předsednictvo FIS jednat v červnu. "Jednáme obecně i o možnosti doživotních trestů, ale nevím, zda to půjde po právní stránce prosadit," řekl Kasper, který ujistil, že žádný dopingový případ ve FIS nevyzní do ztracena. "Stáváme se lovci a kontrolami stavíme závodníky do takové pozice, aby se báli zakázané látky vzít," svěřil se Kasper ze svých pocitů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz