Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské olympijské protesty utichly

23 2002
Moskva - Protestní hysterie, která v pátek vypukla kvůli údajným křivdám spáchaným na ruských sportovcích na olympijských hrách, náhle utichla. Televizní kanály, na kterých až do pozdních nočních hodin vládla rétorika plná rozhořčení nad "špinavou olympiádou", se omezily na běžné informování o sportovních soutěžích. Pouze stručně informovaly o výsledcích semifinálového zápasu, v němž ruská sborná prohrála s USA 2:3.

Sportovní komentátoři nasadili neutrální tón. Informovaly mimo jiné o návštěvě předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogga v Ruském domě. Muž, proti němuž v pátek zazněla tvrdá, až urážlivá slova, byl podle agentury ITAR-TASS přijat jako vzácný host.

Předseda Ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov jej ujistil, že plně podporuje jeho úsilí o čistotu sportu.  Kremelští úředníci přitom v pátek obvinili Rogga z "pohrdavého chování" vůči Rusku, neboť v dopise ruskému prezidentovi napsal "A. Putinovi".

"Než se obracel na hlavu státu, měl si zjistit, že není ani André, ani Antouan, ale
Vladimir," zdůraznil Putinův poradce Sergej Jastržembskij.  V pátek se kvůli chování organizátorů olympiády k ruským sportovcům rozčilovali politici, umělci, patriarcha moskevský a celé Rusi Alexij II., či pracující Stavropolského kraje.

Trenérka krasobruslařů Taťjana Tarasovová však prohlásila, že nynější situaci z velké části zavinili ruští funkcionáři, kteří podle ní měli dbát svých povinností a ne se ládovat kaviárem a vodkou v Ruském domě.

Navzdory doporučení dolní komory parlamentu se ruská delegace rozhodla zůstat na závěrečný ceremoniál olympijských her v Salt Lake City a stáhla svou pohrůžku, že olympiádu předčasně opustí, když nebudou vyslyšeny ruské protesty a výsledky některých soutěží nebudou přehodnoceny ve prospěch ruských sportovců.

Noviny v sobotu v Rusku s ohledem na státní svátek nevyšly. Pouze deník Komsomolskaja pravda přinesl mimořádné osmistránkové vydání plně věnované olympijským hrám. Shrnul veškeré "křivdy", jež se údajně přihodily ruským olympionikům. Na titulní stránce uveřejnil fotografie ruských lyžařek a krasobruslařky Iriny Slucké s titulkem "Nové oběti amerického bombardování".

"Obvyklé heslo 'Rychleji, výš a silněji' organizátoři her v Salt Lake City nahradili svým 'Špinavěji, zákeřněji, ničemněji'," uvedl v čele.  Šéfredaktor listu Vladimir Mamontov napsal, že už chápe, proč někteří lidé nenávidí Ameriku. "Tato velká, pěkná, bohatá země, která se mi velmi líbí, u mne v současné chvíli vyvolává pocit zvrácení svým okamžitým pohrdáním demokracií kvůli umělému vlasteneckému opojení, dvojím normám, šíleným penězům, za které je možné koupit rozhodčí...," uvedl.

Deník přinesl dokonce fotografii Usámy bin Ládina, kterému vložil do úst slova: "Doufám, že teď mě chápete".  V Moskvě se před kanadským velvyslanectvím konal menší protestní mítink, při němž asi 50 školáků vykřikovalo hesla jako "Hanba Kanadě a USA", či "Naši jsou první". Demonstranti předali dopis kanadskému velvyslanci, v němž si stěžovali na "nepřátelské
kroky Kanady vůči ruským účastníkům olympiády".

Akce trvala asi 20 minut a tři účastníci nepovoleného mítinku byli zadrženi.  Podobný protest uspořádalo před budovou amerického velvyslanectví několik mladých Moskvanů v pátek večer. Tvrdili, že protestují proti diskriminaci ruských sportovců v USA. Policie asi deset osob zadržela a po sepsání protokolu je pustila bez jakéhokoli postihu.

Mnozí Moskvané sledovali noční zápas Rusko - USA v  klubech a barech. Žádná masová akce se však kvůli hokeji nekonala.  V sobotu Rusové oslavují Den obránců vlasti, tradiční svátek armády a námořnictva. V Moskvě se uskutečnilo několik velkých mítinků levice a příslušníků extrémních politických skupin, ale na olympiádu řečníci nevzpomínali.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz