Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko chce přivézt z OH 25 medailí

9 2005
Moskva - Jak dopadne Rusko na zimní olympiádě v Turíně? Odhady expertů se zásadně rozcházejí. Optimisté si přejí 25 medailí, z toho šest až osm zlatých. Je o tom například přesvědčen šéf ruské Federální agentury pro sport (Rossport) a hokejová legenda Vjačeslav Fetisov.

Stejný optimismus ale nesdílejí někteří ruští činovníci. Podle nich budou nadcházející hry pro Rusko největším propadákem v celých olympijských dějinách.
 
Národní olympijský výbor v čele s Leonidem Tjagačevem už oznámil, že sportovci jsou povinni dovézt z Turína sedm zlatých, pět stříbrných a 13 bronzových medailí.

Nejpesimističtější předpovědi ruských sportovních komentátorů ale mluví o celkem 17
oceněních. Ruskou výpravu zařazují v pořadí národů na šesté místo, což by bylo nejhorší umístění v historii her. Největšími favority jsou podle ruských expertů Norové, Němci, Kanaďané a Američané. Překvapit prý mohou Rakušané a Číňané.

Plány vždy nevyjdou

Ruskému zimnímu sportu se už několik let nevede podle představ. Na minulé olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 chtěli získat 24 medailí, ale nakonec jich přivezli pouze třináct. Za čtyři roky se nezměnili lídři jednotlivých disciplín a neobjevily se nové talenty.

"V dobách SSSR nás zvali do Kremlu, do podivných tmavých kabinetů a hodiny do nás hustili: musíš vyhrát, zachraňuješ čest země, máš velkou zodpovědnost. Dnes je líp, ale stejně - vědomí toho, že musíš vyhrát nějaké množství medailí, sportovcům velmi
vadí," uvedla v tisku bývalá slavná lyžařka Jelena Vjalbeová, v současnosti hlavní trenérka ruských běžců na lyžích, kteří patří k největším nadějím výpravy. Podle Fetisova budou Rusové zcela jistě bodovat i v krasobruslení a biatlonu.

Olympiáda ve školách

Funkcionáři tradičně motivují olympioniky finančními odměnami. Za zlato dostanou ruští sportovci 50.000 dolarů, za stříbro 20.000 a bronz je oceněn 10.000 dolary. Fetisov zároveň apeloval na dodržování zásad fair play. Ruští sportovci přišli
při poslední olympiádě o několik medailí kvůli dopingu.

Koncem listopadu odstartovala na Rudém náměstí celonárodní akce Olympijská vlna, na kterou přišlo s transparenty podpořit olympioniky asi 5000 lidí. Měsíc před olympiádou se budou konat ve všech ruských regionech místní olympiády, školy připraví "olympijské hodiny" a prezentována bude i olympijská móda. Celá
akce přijde zhruba na pět milionů dolarů.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...Najdete na iDNES.cz