Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

  11:43aktualizováno  12:38
Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA. Ruští sportovci tak nebudou moct startovat pod národní vlajkou a neuslyší ani hymnu. Rozhodnutí se týká letních her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světových šampionátů v různých sportech - třeba i ve fotbale. Země má momentálně 21 dnů na odvolání.

ilustrační snímek | foto: AP

Verdikt se ale podobně jako při olympiádě v Pchjongčchangu netýká sportovců, kteří prokážou, že s dopingovým skandálem nemají nic společného. 

Ti budou moci startovat pod neutrální vlajkou.

Rozhodnutí padlo na výkonném výboru Světové antidopingové agentury (WADA), který respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího bylo rozhodnutí jednomyslné.

Na Euru se nic nemění

Trest se určitě nedotkne účasti Ruska na fotbalovém Euru 2020, kde je navíc Petrohrad jedním z pořadatelských měst. ME ve fotbale totiž podle WADA není globální, ale jen regionální či kontinentální akcí v jednom sportu.

Výkonný výbor rovněž shcválil všechny další sankce navrhované kontrolní komisí. Rusko se tak aktuálně nesmí ucházet o organizaci velkých sportovních akcí a může přijít o jejich pořadatelství, „pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno“. 

Na olympijských a paralympijských hrách a MS se nesmějí objevit ruští vládní představitelé ani vrcholní funkcionáři ruského olympijského a paralympijského výboru.

Kontrolní komise WADA už na konci listopadu doporučila, aby ruští sportovci nemohli po následující čtyři roky startovat na velkých akcích pod svou vlajkou a při triumfech poslouchat ruskou hymnu.

Za všechno mohly zfalšované záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Jenže dodání se protahovalo a když už k němu došlo, záznamy nebyly kompletní.

Vykazovaly spoustu nesrovnalostí. 

Ruští hokejisté v neutrálních dresech na olympiádě v Pchjongčchangu.

Mezi údaji třeba chyběly soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu. Jenže takové vysvětlení Světové antidopingové agentuře nestačilo.

WADA také znovu suspendovala Ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), a uvrhla tak Rusko do mezinárodního sportovního vyhnanství.

„Rusko mělo spoustu příležitostí dát věci do pořádku, ale pokračovalo v podvodech a zapírání."

Prezident WADA Craig Reedie

Na dalších olympijských hrách a mnoha dalších významných sportovních akcích v následujících čtyřech letech nebude existovat žádný oficiální ruský tým.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová přesto uvedla, že zákaz podle ní není dostačující.

„Chtěla jsem sankce, které nejde obejít. Dlužíme čistým sportovcům, aby byly sankce co nejtvrdší,“ prohlásila.

Už téměř pět let uběhlo od chvíle, kdy byl ruský dopingový skandál poprvé odhalen. Přesto to není poslední kapitola tohohle nekonečného příběhu. Očekává se, že se největší země světa proti rozhodnutí odvolá.

Má na to momentálně 21 dní. Pokud tak učiní, o celém sporu bude rozhodovat sportovní arbitráž v Lausanne.

Muž pod tlakem

Rusko je známo jako mistr popírání. Od vojenských invazí, po hackerské útoky až po atentáty, Kreml pokaždé přísahal, že do těchto záležitostí není zapojen. Následně se ukázalo, že byl.

Stejné je to ve sportu. Vrchní představitelé dlouho kryli státem řízený doping, až to po monumentální a pro Rusko úspěšné olympiádě v Soči prasklo.

I poté však většina vrchních představitelů dlouho zapírala a stále zapírá.

Jedna výjimka přesto existuje.

Jurij Ganus už měsíce varuje, že ruský sport se ocitá na hraně své existence a musí se řádně očistit. Šéf Ruské antidopingové agentury RUSADA je za to doma pod obrovským tlakem.

„Hrozby? Na ty už jsem si zvykl. Mým úkolem je ale ruský sport očistit,“ říká. „Někdo si na mě stěžoval i u Vladimira Putina, že prý nepracuju v zájmu Ruska. Vede se proti mně kampaň, ale já nebudu zticha.“

Byl přesvědčen, že v pondělí podobné rozhodnutí ze strany Světové antidopingové agentury přijde. A tvrdí, že je to chyba Ruska.

Jako jeden z mála, nutno dodat.

Vyjádření ČOV

„Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekáváné a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili. Nicméně rozhodnutí je čerstvé a celá věc se bezpochyby bude ještě vyvíjet. Další kroky WADA budeme pečlivě sledovat,“ uvedla tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

Celé to začalo před olympiádou v Soči 2014. Mělo jít o prestižní projekt prezidenta Putina. Měla to být oslava ruské dovednosti, síly, nadřazenosti. A opravdu, ruští sportovci sbírali medaili za medailí, uzurpovali si slávu.

O dva roky později byla jejich pověst v troskách.

Pomalu, velmi pomalu se začal rozkrývat masivní dopingový program podporovaný státem.

Přesto se Rusové do sportovního světa mohli letos vrátit, pokud by Moskva změnila svůj přístup. Pokud by předala Světové antidopingové agentuře klíčovou databázi s výsledky testů jejích sportovců.

To se nakonec po různých průtazích opravdu stalo, jen někdo poněkud změnil, nebo smazal tisíce záznamů.

„Když jsem ty dokumenty otevíral, šokovalo mě to. Viděl jsem obrovské změny, které v nich nastaly. Pro nás sport je to skutečná tragédie,“ neschovává se za nic Ganus.

Vlastní olympiáda?

A tak je Rusko dál v klatbě a Ganus je jedním z mála ruských funkcionářů, který vidí chybu ve vlastních řadách.

Ruští politici jinak často označují navržený trest, který by se vztahoval i na paralympijské hry, za neférový. Považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi.

Na televizních kanálech se často objevují informace, že obvinění si vymysleli Evropané spolu s USA, aby eliminovali mocného sportovního soupeře.

Fanynka ruských hokejistů sleduje olympijské utkání proti Slovinsku.

„Proč bych měla věřit Světové antidopingové agentuře, a ne vlastním lidem tady v Rusku?“ ptá se třeba Jelena Vjalbeová, šéfka ruského běžeckého lyžování.

Její kancelář zdobí trofeje a pak také obraz Vladimíra Putina na koni…

Podobně smýšlejících funkcionářů je v čele ruského sportu stále dost. Ve sportu ale neexistují alternativy. Je nutné dodržovat daná globální pravidla.

„Není to politika. Zatímco v ní můžete hrát na různé strany s pokerovou tváří, popírat nepopiratelné, ve sportu tohle nejde. Ve sportu existují sankce, které vás mohou vyloučit ze společenství. Rusko by si mohlo uspořádat domácí olympiádu s Turkmenistánem, Běloruskem a Severní Koreou. Ale všichni by se tomu smáli,“ dodává Sergej Medvěděv, profesor z Vysoké školy ekonomické v Moskvě.

Ruský dopingový skandál

Vývoj kauzy přehledně

Listopad 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - Případem se začala zabývat Světová antidopingová agentura (WADA), která v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Listopad 2015 - WADA suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Světová atletická federace IAAF na návrh WADA pozastavila členství ruskému svazu, což znamenalo zákaz startu v mezinárodních soutěžích, který platí doposud.

Červen 2016 - WADA zveřejnila, že za půl roku byli ruští sportovci ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich kontrolám vyhnulo. S tím jim měla pomáhat i ruská tajná služba a další státní složky.

Červenec 2016 - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nevyloučil Rusko kvůli systematickému dopingu v zemi z OH v Riu de Janeiro. Rozhodnutí o účasti sportovců ponechal na federacích jednotlivých sportů. Rusové nesměli nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping.

Srpen 2016 - Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z paralympijských her v Riu.

Prosinec 2016 - WADA zveřejnila druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. Vyplývá z ní, že mezi roky 2011 a 2015 profitovalo ze systematického dopingu více než tisíc ruských sportovců. MOV v reakci na to oznámil, že nechá znovu otestovat všechny ruské vzorky z OH v Londýně i v Soči. Kvůli skandálu přišlo Rusko o pořadatelství řady sportovních akcí. Rusko ústy ředitelky národní antidopingové agentury poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program.

Prosinec 2017 - MOV rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.

Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu, kde dva ruští sportovci neprošli dopingovou kontrolou, obnovil členství Ruskému olympijskému výboru.

Září 2018 - WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci RUSADA, když z 12 členů výkonného výboru pro její opětovné uznání hlasovalo devět včetně Jiřího Kejvala. Dva byli proti a jeden se zdržel.

Prosinec 2018 - WADA nezískala požadovaná data z počítačů moskevské laboratoře o prováděných testech ruských sportovců. Za to hrozila ruské antidopingové agentuře další suspendace.

Leden 2019 - Experti WADA stáhli z moskevské laboratoře všechna potřebná data, která by měla objasnit rozsáhlý dopingový systém v Rusku a umožnit případné udělení sankcí jednotlivým sportovcům. Výkonný výbor WADA neobnovil trest pro agenturu RUSADA, přestože nedodržela termín předání dat.

Prosinec 2019 - Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa. Rozhodl o tom výkonný výbor WADA, který také znovu suspendoval agenturu RUSADA. (ČTK)

Rusům nevěřím, řekla bývalá biatlonistka Tomešová v Rozstřelu (únor 2017):

12. února 2017

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Nové dno. V MOV je nacismus a vlajka je jako spodní prádlo, tvrdí Rusové

22. března 2024  8:38

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, se v užívání slova neonacisté doslova...

Zrušte zahájení olympiády na Seině, vyzývají francouzské tajné služby

29. března 2024  11:12

Francouzské zpravodajské služby přišly s doporučením zrušit kvůli hrozbě teroristického útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Zrušte zahájení olympiády na Seině, vyzývají francouzské tajné služby

29. března 2024  11:12

Francouzské zpravodajské služby přišly s doporučením zrušit kvůli hrozbě teroristického útoku...

Olympijský oheň bude během her v Paříži hořet v Tuilerijských zahradách

27. března 2024  9:27

Olympijský oheň bude v průběhu her v Paříži k vidění v Tuilerijských zahradách. Ve veřejně...

Paráda českých kordistů. Druhým místem na SP v Tbilisi si zajistili olympiádu

24. března 2024  15:22

Tým českých kordistů se kvalifikoval na olympijské hry v Paříži. Účastnické místo si zajistil...

Kordista Beran uspěl v olympijské kvalifikaci a ve 42 letech pojede do Paříže

23. března 2024

Šermíř Jiří Beran se kvalifikoval na olympijské hry. Dvaačtyřicetiletý kordista získal jistotu na...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...