Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko: Kritika olympiády mírní

25 2002
Praha - Závěr zimních olympijských her, poznamenaný dopinkovým skandálem ruských lyžařek, byl v Moskvě přijat poměrně vlažně. Na rozdíl od protestní bouře, která vypukla v pátek, se v pondělí k olympijskému dění nevyjadřovali významní politici ani jiní veřejní činitelé. Média pouze zprostředkovala vyjádření ruských olympijských funkcionářů, kteří slíbili, že budou za potrestané sportovce bojovat u soudu. Na aktuální výsledky olympiády zatím nereagovaly prakticky žádné ruské noviny.

V Rusku se v pondělí oficiálně nepracovalo s ohledem na sobotní Den obránce vlasti a tisk nevycházel. Deník Moskovskij komsomolec jako jediný se vrátil k olympiádě a napsal, že "dvě desítky olympijských medailí jsou vítězstvím". Neaktuálně si pak stýskal nad tím, že lyžař Michail Ivanov nezískal olympijské zlato.

Ve skutečnosti právě Ivanov po diskvalifikaci svého španělského soupeře Johanna Mühlegga získal zlatou medaili. Oznámení o dopinku však přišlo příliš pozdě na to, aby je tisk mohl zaznamenat. Také komentáře k rozhodnutí o vyloučení lyžařek Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové z olympiády se v ruském tisku dosud neobjevily.

Sportovní komentátoři s hořkostí konstatovali, že Rusko skončilo na olympiádě až na čtvrtém místě. "Rusko prohrálo s USA ve všech ukazatelích kromě jednoho. Naši sportovci častěji než kdo jiný figurovali v mnoha skandálech spojených s nejednoznačným rozhodováním a pochybnou kontrolou na dopink," uvedl komentátor televizní stanice NTV.

Prezident Vladimir Putin, který v pátek odsoudil údajné restrikce vůči ruským sportovcům na olympiádě, se v pondělí objevil na veřejnosti, když šel gratulovat k svátku patriarchovi Alexiji II. Dění posledního dne olympiády již nijak nekomentoval a kremelská tisková služba pouze zveřejnila jeho oficiální obecnou gratulaci vítězům.

Lyžařka Lazutinová se v rozhovorech pro ruské novináře s pláčem svěřovala, že doplatila na své ženské problémy. To, že v její krvi byla nalezen dopink, ruští funkcionáři zatím nijak nevysvětlili a sportovní komentátoři se po tom ani nepídili. Poznamenali pouze, že darbopoetin, který byl nalezen v její krvi, sice není zakázán, ale jeho účinnost se podobá erytropoietinu, který je na "černém seznamu" společně s "dalšími podobnými preparáty".

V elektronickém tisku oznámení, že ruští sportovní úředníci hodlají rozhodnutí o diskvalifikaci lyžařek soudně žalovat, nevyvolalo pochvalu ani souhlas. Rusko s diskvalifikací podle představitelů olympijského vedení nesouhlasí a věří v to, že soud vyhraje.

Ruští zdravotničtí experti tvrdili, že test na nový prvek zatím není dokonalý a nemůže sloužit jako důvod k diskvalifikaci. "Byl to experiment v rámci olympijských her," citoval kanál NTV ruského zdravotnického experta. Lazutinová podle agentury ITAR-TASS prohlásila, že dopink nikdy neužívala. Celou situaci označila za osobní tragédii a šok.

Moskevský starosta Jurij Lužkov, který se právě vrátil ze Salt Lake City, řekl, že Moskva se nehledě na poslední vývoj bude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2012. Vyslovil se rovněž pro podporu dětského sportu v zájmu vítězství Rusů na příštích olympiádách.

Ruská běžkyně na lyžích Larissa Lazutinová se brání fotografování při opouštění olympijského komplexu v Soldier Hollow. Po pozitivním dopingovém nálezu ji byla odebrána zlatá medaile za vítězství v závodě na 30 km klasicky.

Autor:


Další z rubriky

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz